Za nami prezentacja Jastrzębskiego Węgla!

24.09.2022 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W piątek w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbyła się oficjalna prezentacja drużyny Jastrzębskiego Węgla przed nadchodzącym sezonem 2022/2023 PlusLigi.

W odróżnieniu od lat poprzednich, zespołem, z którym Jastrzębski Węgiel rozegrał mecz pokazowy dla kibiców, była Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. Aby podkreślić, że w tym roku mija już dziesięć lat od powstania Akademii, młodzi adepci siatkówki mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami podczas krótkich setów rozgrywanych naprzeciw a następnie u boku największych gwiazd pierwszego zespołu JW.

O godzinie 17 rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia, którą dowodził tym razem szef redakcji sportowej Radia Katowice – Krzysztof Klepczyński. Jednak to orkiestra górnicza i ich wykonanie piosenki ”I’m so Excited” zainaugurowało wczorajsze wydarzenie. Nie zabrakło również występów grupy cheerleaders Ergo Śląsk.

GALERIE ZDJĘĆ (fot. Magdalena Kowolik, Arkadiusz Kogut).

PREZENTACJA – oglądaj

MECZ POKAZOWY- oglądaj

KIBICE- oglądaj

Kiedy Krzysztof Klepczyński powitał wszystkich zgromadzonych w jastrzębskiej hali gości, ci mogli przypomnieć sobie pokrótce, jak wyglądał miniony sezon PlusLigowy w wykonaniu Jastrzębskiego Węgla. Przypomnienie sukcesów i cięższych momentów drużyny, ukazanie momentu zdobycia pierwszego w historii Klubu Superpucharu Polski, awansu do finału Pucharu Polski, półfinału Ligi Mistrzów, a następnie do finałów Mistrzostw Polski, zagrzało nasz Klub Kibica do krótkiej prezentacji tego, jak kibicuje się naszym zawodnikom w trakcie sezonu.

Następnie nadszedł moment na przemówienia gości specjalnych. Jako pierwszy na scenie pojawił się prezes zarządu Jastrzębskiego Węgla – Adam Gorol. Sternik jastrzębskiego Klubu podkreślił, że obchodzimy podwójną uroczystość. Po pierwsze celebrujemy rozpoczynający się sezon PlusLigi, a w dodatku świętujemy dziesięciolecie istnienia Akademii Talentów. Prezes odniósł się do wydarzeń z minionego sezonu ligowego. Skomentował go następująco:

W kilku słowach chciałbym wrócić jeszcze do poprzedniego sezonu. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że pozostał pewien niedosyt. Ponieważ uważam, że mogliśmy zdobyć jeszcze coś więcej, ale każdy sezon niesie za sobą jakieś trudności i tak też było. To już jest historia, dzisiaj patrzymy już tylko w przyszłość. Jestem głęboko przekonany, że nasz zespół zbudowany z bardzo doświadczonych zawodników, który jest bardzo dobrze zgrany, ze względu na drobne, kosmetyczne wręcz zmiany. Dodając do tego bardzo doświadczony sztab, jestem przekonany, że ten sezon może być sezonem jeszcze lepszym. I w to głęboko wierzę, bo mamy ku temu potencjał. Cele niezmiennie są najwyższe – zapewnił Adam Gorol, mówiąc również o nadchodzących rozgrywkach.

Prezes Klubu Sportowego Jastrzębskiego Węgla mówiąc o kontynuowaniu po swoim poprzedniku projektu jakim jest Akademia Talentów, nigdy nie zapomina o nieocenionej pomocy partnera strategicznego Klubu, Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla to nasz sztandarowy projekt, który tworzy Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel wraz z naszym partnerem strategicznym, Jastrzębską Spółką Węglową. Tylko w tym duecie jesteśmy w stanie taki projekt rozbudowywać, rozwijać w nieskończoność. Te dziesięć lat to wiele sukcesów, ponad 60 medali na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim. To wielu zawodników, którzy dzisiaj grają w PlusLidze, medaliści mistrzostw świata i mistrzostw Europy, i z tego jesteśmy bardzo dumni. Wrócę do ostatnich kilku lat funkcjonowania Akademii Talentów. Kiedy ja objąłem stanowisko prezesa, Akademia była w Żorach. Obiekt na Szerokiej, historyczny obiekt Jastrzębskiego Węgla, niszczał, pustoszał. Podjąłem wspólnie z naszym Partnerem Strategicznym – Jastrzębską Spółką Węglową decyzję, że wracamy z Akademią do Jastrzębia-Zdroju. Żeby ten cel zrealizować, potrzebne były inwestycje. Zmodernizowaliśmy cały obiekt, bursę, halę sportową i ten obiekt nieustannie poddawany jest modernizacjom. To jest projekt, który wymaga pracy, wymaga rozwoju i przed nami takie właśnie stoją wyzwania – dodał prezes Gorol.

Adam Gorol nie zapomniał również o innych, którzy tworzą Jastrzębski Węgiel oraz Akademię Talentów. Podziękowano kibicom, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, mediom, zarówno tym większym jak stacji Polsat, która nieustannie towarzyszy rozgrywkom ligowym, jak i tym mniejszym, lokalnym mediom i dziennikarzom, którzy nieustannie towarzyszą Jastrzębskiemu Węglowi na meczach domowych oraz wyjazdowych. Wyrazy uznania przekazano również zawodnikom, sztabowi, trenerom, radzie pedagogicznej, administracji oraz radzie nadzorczej Klubu.

Na koniec prezes raz jeszcze zwrócił się do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i podziękował za nieustanne wsparcie.

Gdyby nie JSW, gdyby nie zarząd JSW, Jastrzębski Węgiel dzisiaj nie byłby w tym miejscu, jestem o tym przekonany. Mielibyśmy tylko marzenia, które ciężko byłoby zrealizować – mówił sternik Jastrzębskiego Węgla.

Kolejni na scenie zawitali Tomasz Cudny, Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, oraz Artur Wojtków, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Pracy i Polityki Społecznej.

Dziękuję wszystkim, którzy Jastrzębski Węgiel mają blisko serca. Ja chciałbym pogratulować i wyrazić wielkie uznanie dla tych, którzy pomysł zbudowania tej marki zrealizowali. Zrobiliście coś pięknego. Jesteśmy rozpoznawalni nie tylko w kraju, ale i w Europie. Wierzę, że zajdziemy jeszcze dalej. Wasze zaangażowanie i wasza ciężka praca jest widoczna w sukcesach. Jesteśmy dumni z tego, że JSW może uczestniczyć w takim projekcie, jakim jest Akademia Talentów, który zapewnia młodym, utalentowanym przyszłym siatkarzom możliwość trenowania. Zarząd JSW może być dumny, że jest partnerem strategicznym dla tak klasowej drużyny, jaką jest Jastrzębski Węgiel – mówił Tomasz Cudny, odpowiadając na pytanie zadane przez prezesa Jastrzębskiego Węgla, czym dla niego jest Klub.

Od 2005 roku JSW została sponsorem strategicznym Jastrzębskiego Węgla. W imieniu całego zarządu, Pana Prezesa Cudnego oraz moich kolegów chcę zapewnić o dalszym finansowaniu sportu w Jastrzębiu-Zdroju. Chodzi tu zarówno o pierwszą drużynę, jak również o utrzymywanie sportu młodzieżowego, a więc Akademię Talentów w kolejnych latach – dodał z kolei Artur Wojtków, wręczając prezesowi Gorolowi bukiet kwiatów w ramach podziękowania za dotychczasową współpracę.

Później przyszedł czas na podziękowania skierowane do miasta Jastrzębia-Zdroju, które reprezentowała Pani Prezydent – Anna Hetman. Odpowiadając na to samo pytanie, na które wcześniej odpowiadał prezes Cudny, Prezydent z przekonaniem uznała, że Jastrzębski Węgiel i Akademia Talentów jest dla niej:

Niewątpliwie miarką i dumą. My jastrzębianie mamy wiele powodów do dumy, ale niewątpliwie taką naszą największą dumą miasta Jastrzębia-Zdrój są ludzie. Ludzie z pasją, utalentowani, zmotywowani, zaangażowani i z ogromnymi ambicjami. Tylko wtedy jakiś projekt może się udać. Za to wszystko chcę podziękować, bo to właśnie ludzie, sportowcy, dodają nam energii i wywołują wiele emocji. Dziękuję za to, że nam tego dostarczacie.

Następnie na scenę wyszli Andrzej Gołaszewski – Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki, Andrzej Lemek, – Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Janusz Uznański – Dyrektor Operacyjny Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Marcin Weiner – Prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej.

Andrzej Gołaszewski skupił się przede wszystkim na Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla i podkreślił to, że „gdyby nie doskonała praca z młodzieżą i nowoczesny system szkolenia”, Polska siatkówka nie miałaby takich osiągnięć na arenie międzynarodowej, jak dziś.

Akademia Talentów to jeden z ważniejszych elementów piramidy szkoleniowej, która doskonale funkcjonuje w naszym kraju. Jesteśmy pełni podziwu, że razem z Państwa sponsorem strategicznym, Jastrzębską Spółką Węglową, zdecydowaliście się na tak długofalowy i wymagający wielu poświęceń projekt. Cieszymy się, że dajecie realizować marzenia, a projekt przynosi przy tym sporo korzyści, których w przyszłości będzie jeszcze więcej nie tylko dla waszego regionu, ale dla całej polskiej siatkówki. Gratuluję cudownej dekady – dodał na koniec Andrzej Gołaszewski.

Andrzej Lemek podkreślił natomiast, że reprezentacja Polski w piłce siatkowej nieustannie reprezentuje najwyższy poziom, co zwiastuje zacięte rozgrywki w nadchodzącym sezonie plusligowym.

Para Jastrzębskiego Węgla występuje w drużynie aktualnych wicemistrzów świata – Tomasz Fornal i Jakub Popiwczak, którym z tego miejsca chciałbym podziękować za pozytywne emocje, których doświadczaliśmy podczas tegorocznych mistrzostw – spuentował wiceprezes zarządu PZPS.

Z kolei Janusz Uznański odczytał list Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastiana Świderskiego, skierowany do zarządu Jastrzębskiego Węgla oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tymże liście, Sebastian Świderski podkreślił, jak istotne jest szkolenie młodzieży w Klubach reprezentujących wysoki poziom w rozgrywkach ligowych:

Młodzi adepci Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla dzięki profesjonalnemu zespołowi otrzymują możliwość podnoszenia kwalifikacji siatkarskich. Bezpośredni kontakt z zawodowym Klubem, który walczy o najwyższe cele, jest ogromną motywacją i szansą dla zawodników, którzy wiążą swą przyszłość z siatkówką. Żaden z tych elementów nie byłby możliwy w realizacji, gdyby nie współpraca Jastrzębskiego Węgla z Jastrzębską Spółką Węglową.

Marcin Weiner również został zapytany przez prezesa Adama Gorola o to, czym jest dla niego Akademia Talentów. Odpowiedź wyglądała następująco:

Ten projekt, to jest najlepszy projekt jaki powstał w całej Polsce, a śmiem powiedzieć, że nawet i w Europie. Nie ma w Polsce takiego ośrodka, jaki stworzyliście Państwo tutaj, w Jastrzębiu, czyli Akademię Talentów. Tu jest kompletnie wszystko, pod względem sportowym oraz edukacyjnym.

Po przemówieniach wszystkich gości specjalnych, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej złożył na ręce Romana Chwastyka, byłego prezesa jastrzębskiego Klubu, Złote Odznaczenie Polskiej Ligi Siatkówki. W trakcie podziękowań, padła deklaracja, iż „warto było poświęcać się dla tego Klubu”.

Nadszedł czas na prezentację nowych strojów na nadchodzący sezon PlusLigi, oraz prezentację samej drużyny. Jednak zanim zawodnicy przywitali się z Halą Widowiskowo-Sportową, kibice mieli okazję podziwiać kilkuminutowy pokaz laserów.

Pierwszy na boisko wybiegł Benjamin Toniutti, który w najbliższym sezonie będzie w dalszym ciągu pełnił rolę kapitana drużyny. Prezes uroczyście przekazał francuskiemu rozgrywającemu koszulkę z „belką” pod numerem.

Później zaprezentowała się reszta zespołu. Wybiegający formacjami zawodnicy wyrzucali w trybuny piłki z autografami całej drużyny oraz sztabu szkoleniowego. Szczególnie ciepło kibice przywitali oczywiście świeżo upieczonych wicemistrzów świata – Jakuba Popiwczaka oraz Tomasza Fornala, oraz nowych zawodników Jastrzębskiego Węgla – Kamila Dębskiego i Maksymiliana Graniecznego.

Przed rozpoczęciem rozgrzewki, orkiestra górnicza wykonała jeszcze jeden numer, tym razem „Eye of the Tiger”, znowu podrywając jastrzębskich kibiców do dopingu.

Spotkanie pomiędzy Jastrzębskim Węglem a Akademią Talentów Jastrzębskiego Węgla odbywało według niniejszych zasad:

I set rozgrywany do 25 punktów – drużyna gości (stroje pomarańczowe) przeciwko drużynie gospodarzy (stroje białe), a więc szóstka zawodników Jastrzębskiego Węgla, na drugą szóstkę.

II set rozgrywany do 15 punktów – drużyna gości (stroje pomarańczowe) przeciwko drużynie gospodarzy (stroje białe), szóstka Jastrzębskiego Węgla na szóstkę Akademii Talentów.

III set rozgrywany do 15 punktów – drużyna gości (stroje pomarańczowe) przeciwko drużynie gospodarzy (stroje białe), szóstka stworzona z zawodników Jastrzębskiego Węgla i Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla na szóstkę stworzoną z zawodników Jastrzębskiego Węgla i Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla.

W pierwszym secie w roli gospodarzy w białych strojach występowali Beniamin Toniutti, Kamil Dębski, Tomasz Fornal, Łukasz Wiśniewski, Stephen Boyer, Dawid Dryja, Jakub Popiwczak (L), natomiast w roli gości w strojach pomarańczowych występowali Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura, Jakub Macyra, Jan Hadrava, Maksymilian Graniczeny (L).

Po zaciętym początku, drużyna gospodarzy zaczęła skutecznie budować swoją przewagę. Seta zakończył atak Tomasza Fornala (25:15).

W drugim secie w roli gospodarzy w białych strojach występowali zawodnicy Akademii Talentów: Kamil Strzymszok, Olaf Dzienkowski, Dominik Rakowski, Wojciech Dudzik, Igor Łukasik, Aleksander Piksa (L). W roli gości w pomarańczowych strojach występowali Eemi Tervaportti, Trevor Clevenot, Rafał Szymura, Jakub Macyra, Jan Hadrava, Jurij Gladyr, Maksymilian Granieczny (L).

Do połowy seta wynik był bliski remisu, natomiast później seria punktowych zagrywek Trevora Clevenota zbudowała kilkupunktową przewagę, której Jastrzębski Węgiel nie stracił już do samego końca (5:15).

W trzecim secie w roli gospodarzy w białych strojach występowali Benjamin Toniutti, Kamil Dębski, Łukasz Wiśniewski, Olaf Dzienkowski, Dominik Rakowski, Kacper Kisielewicz, Aleksander Piksa (L). W roli gości w pomarańczowych strojach występowali Stephen Boyer, Tomasz Fornal, Dawid Dryja, Jakub Popiwczak (L), Kamil Strzymszok, Wojciech Dudzik, Igor Łukasik.

Od samego początku to drużyna gospodarzy zdołała wypracować kilkupunktowe prowadzenie. W końcówce drużyna gości była bliska wyrównania wyniku, ale gospodarze pozostali czujniejsi i przeciągnęli ją na swoją korzyść (15:10).

Młodzież z Akademii Talentów była zachwycona możliwością skonfrontowania się i wspólnych występów z zawodnikami pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla!

Autor: Marta Pawletko.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin