Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

System rozgrywek PlusLigi w sezonie 2021/2022

01.07.2021 Autor: Arkadiusz Modliński
Udostępnij u siebie

Wraz z terminarzem rozgrywek PlusLigi poznaliśmy również ich system.  Najważniejsza zmiana dotyczy długości ostatnich rund play off. Rywalizacja finałowa i mecze o brąz tym razem będą rozgrywane do trzech wygranych.

System rozgrywek przedstawia się następująco:

Rozgrywki obejmują dwie fazy:

1.Faza zasadnicza:

Dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż” z udziałem 14 drużyn.

2. Faza play-off:

Liczba rund dostosowana do systemu rozgrywek obowiązującego w danym sezonie.

1.Runda 1 – o miejsca 1–8

O tytuł Mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1—8; 2—7; 3—6; 4—5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w ½ finału do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

1. Runda 2 – o miejsca 1–4

Zwycięzcy rywalizacji z rundy 1 zagrają w ½ finału o miejsca 1–4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 1—8 ze zwycięzcą rywalizacji 4—5. W drugim półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 2—7 ze zwycięzcą rywalizacji 3—6. Drużyny grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

1.Runda 3 – o miejsca 9–12:

Drużyny z miejsc 9—10; 11—12; utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w klasyfikacji końcowej sezonu dwumecze. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

1.Runda 3 – o miejsca 5–8

Przegrani z rundy 1 fazy play off utworzą pary meczowe i zagrają o miejsca 5—6 i 7—8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o miejsca 5—6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej zagrają o miejsca 7—8.

Drużyny grają dwumecz. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

1.Runda 3 – o miejsca 3–4

Przegrany 1 półfinału gra z przegranym 2 półfinału, do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

1.Runda 3 – o miejsca 1—2 i tytuł Mistrza Polski

Zwycięzca 1 półfinału gra ze zwycięzcą 2 półfinału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

3. Baraż o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023

Drużyny, które zajmą: 14 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek PlusLigi oraz 2 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek TAURON 1.Ligi zagrają baraż do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie 14 drużyna PlusLigi.

Uwaga: W przypadku nie powiększenia liczby drużyn w rozgrywkach PlusLigi sezonu 2022/2023 do 16- tu, 14 drużyna po fazie zasadniczej opuszcza rozgrywki PlusLigi, a baraż nie będzie rozgrywany.

Drużyna, która zajmie 13 miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2021/2022 na 13 miejscu w klasyfikacji końcowej.

ŹRÓDŁO: Polska Liga Siatkówki S.A.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin