Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

W niedzielę historyczny mecz w Jastrzębiu-Zdroju

18.11.2022 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W najbliższą niedzielę o godzinie 20:30 nasz zespół zmierzy się w jastrzębskiej Hali Widowiskowej z ekipą Barkomu Każany Lwów. Po raz pierwszy w naszej historii zmierzymy się z ukraińską drużyną w ramach polskich rozgrywek ligowych. 

Decyzja o przyjęciu ukraińskiego zespołu do PlusLigi oficjalnie została ogłoszona w marcu tego roku, miesiąc po agresji Rosji na Ukrainę.

Mamy wyjątkowy czas, wspólnie uznaliśmy że nasi ukraińscy przyjaciele spełniają wymogi i jednocześnie zasługują na nasze wsparcie oraz solidarność – mówił wówczas Artur Popko, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. – Także ze względu na wojnę na Ukrainie i napaść Rosji na naszych wschodnich sąsiadów nie powinniśmy odbierać im, i nam, szans na rozwój naszych ligowych rozgrywek – dodawał szef Ligi.

Po spełnieniu szeregu formalności wynikających z zapisów regulaminu PLS w październiku tego roku ukraiński klub zadebiutował w PlusLidze. To na pewno nowy rozdział w historii naszej zawodowej ligi.

Klub Barkom Każany powstał w 2009 roku. Już cztery lata później awansował do ukraińskiej ekstraklasy, a potem czterokrotnie – w latach 2017-19 i 2021 – zdobywał mistrzostwo kraju.

Kadra „Nietoperzy” liczy 15 siatkarzy. W tym gronie jest trzech obcokrajowców. Turecki rozgrywający Murat Yenipazar poprzedni sezon spędził w Galatasaray Stambuł. Norweg Jonas Kvalen grał ostatnio w FC Tokio, a kilka lat temu był zawodnikiem AZS Olsztyn. Z kolei Słowak Julius Firkal w minionych rozgrywkach występował w Neftochimiku Burgas i został wybrany najlepszym przyjmującym bułgarskiej ekstraklasy.

Pozostali zawodnicy Barkomu to Ukraińcy. Czterech z nich: Dmytro Kanajew, Ołeh Szewczenko, Witalij Kuczer i Wasyl Tupczi wzięło udział w niedawnych mistrzostwach świata, gdzie reprezentacja Ukrainy niespodziewanie awansowała do ćwierćfinału. Jej selekcjonerem jest trener Barkomu – Ugis Krastins, Łotysz, pracujący we lwowskim klubie od 2016 roku.

Ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie drużyna ze Lwowa podejmuje swoich PlusLigowych rywali w hali Hutnika Kraków. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że mamy takie wsparcie i możliwość realizacji projektu, o którym mówiliśmy od kilku lat. My, jako klub, ale także cała Ukraina jest bardzo wdzięczna. Będziemy się uczyć od Was siatkówki, bo Polska jest przecież siatkarską potęgą i będziemy rozwijać ten sport na Ukrainie. Idea była inna, bo chcieliśmy, żeby PlusLiga przyjechała na Ukrainę. Wierzę, że doprowadzimy do tego – mówił po przyjęciu do PlusLigi Oleg Baran, prezes klubu Barkom Każany Lwów.

Ukraiński zespół spisuje się w naszej lidze zupełnie nieźle. W dziewięciu kolejkach zgromadził na swym koncie 9 punktów. Lwowianie sensacyjnie pokonali PGE Skrę Bełchatów 3:2, a ostatnio ulegli po tie-breaku mistrzom Polski, Grupie Azoty ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle.

Co warte podkreślenia, na niedzielny mecz z Barkomem Każany Lwów nasz Klub zaprosił 100 obywateli Ukrainy, którzy po wybuchu wojny w ich ojczyźnie, znaleźli schronienie w Jastrzębiu-Zdroju. W tym trudnym dla nich czasie chcieliśmy, aby mieli możliwość przeżywania emocji sportowych i kibicowania swoim rodakom występującym w PlusLidze. Wejściówki przekazał Ukraińcom mieszkającym w naszym mieście tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej.

BILETY są stale dostępne w Internecie w serwisie abilet: https://bit.ly/JW_PL_22_Bil_LWW , natomiast w dniu meczu będą do kupienia w kasie Hali od godziny 18:30. Zapraszamy!

Początek niedzielnej konfrontacji o godzinie 20:30. Transmisja – w Polsacie Sport.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin