Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Akademii Talentów. „Ten projekt naprawdę się sprawdza”

06.09.2021 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W minioną niedzielę w jastrzębskiej Hali Sportowej przy ul. Reja 10 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Na tym ważnym dla Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla wydarzeniu nie zabrakło gości, którzy odpowiedzialni są za sukces tegoż przedsięwzięcia. Pojawili się na nim uczniowie, ich rodzice i opiekunowie, trenerzy, kadra pedagogiczna, a także władze klubu Jastrzębski Węgiel i goście specjalni.

Moderatorem i prowadzącym niedzielne wydarzenie w Akademii Talentów był Andrzej Pawłowski, Dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel”.

Zobacz galerię z tego wydarzenia. Foto: Magdalena Kowolik.

Jako pierwszy o głos poproszony został Prezes Zarządu KS Jastrzębski Węgiel, Adam Gorol. Na wstępie swojej wypowiedzi Prezes wrócił pamięcią do ubiegłego roku szkolnego. Był on dla Akademii kolejnym, który przepełniony był sukcesami. Jednak tym kluczowym była matura, którą zdał każdy maturzysta i to w pierwszym podejściu, co składa się na stuprocentową zdawalność egzaminu dojrzałości.

Moim celem było to, żeby nasza szkoła była na równie wysokim poziomie, jak szkolenie sportowe i ten cel udało się osiągnąć – mówił Prezes Gorol. Wspomniał też o dobrych wynikach sportowych, zarówno na Śląsku, a także na szczeblu ogólnopolskim.

Zaznaczył również, że jest dumny z tego, że Akademia działa tak prężnie i odnosi sukcesy. Na koniec swojego wystąpienia Prezes Adam Gorol podziękował tym, którzy współpracują przy tworzeniu projektu jakim jest Akademia Talentów oraz wymienił inwestycje, które w najbliższych miesiącach zostaną oddane do użytku z myślą o dalszym rozwoju szkoły i polepszaniu jej komfortu; będzie to świetlica, sauna dla zawodników i nowe gabinety fizjoterapeutów.

Osobne miejsce na podziękowania zarezerwowano dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie tylko za wsparcie finansowe i możliwości jakie niesie za sobą ta współpraca, ale też za szczerą przyjaźń i możliwość polegania na sobie wzajemnie.

Krótkim przerywnikiem części oficjalnej okazał się występ uczniów klasy ósmej, którzy razem ze swoim nauczycielem języka włoskiego zaśpiewali dla gości znany włoski przebój – „Felicita”. Następnie licealiści zaprezentowali swoje umiejętności taneczne.

Głos zabrał również Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój. Pogratulował rodzicom zebranym na sali, że wybrali właśnie Akademię Talentów jako miejsce spełniania marzeń swoich dzieci.

Bardzo dziękuję najważniejszemu sponsorowi, Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która wydobywa to, co najlepsze. Ale nie tylko spod ziemi górnicy wydobywają to czarne złoto, które wspomaga naszą gospodarkę i daje życie naszym mieszkańcom, ale też stawia poprzez fundację na rozwój młodych ludzi i to jest naszą reklamą – mówił Piotr Szereda, który jako drugi z przemawiających podkreślił, że zdanie matury jest niejednokrotnie ważniejsze od zdobycia medalu.

Artur Wojtków, Zastępca Prezesa Zarządu JSW ds. Pracy i Polityki Społecznej, skorzystał z okazji i pogratulował prezesowi Gorolowi zdobytego Mistrzostwa Polski z Jastrzębskim Węglem. Poprosił również o brawa dla czterech zawodników Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, którzy przed kilkoma dniami zdobyli z reprezentacją U-19 Mistrzostwo Świata. To pokazuje, że ten projekt naprawdę się sprawdza – mówił, podkreślając słuszność inwestycji w siatkówkę i młodych ludzi.

Kolejnym prelegentem na uroczystości był Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Mówił o tym, że SOS był pionierskim projektem jeżeli chodzi o szkolnictwo sportowe, a należąca do przedsięwzięcia Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla jest kuźnią siatkarskiej przyszłości, wspominając również o niedawno wygranych Mistrzostwach Świata U-19. Jako trzeci nadmienił, że cieszą go pozytywne wyniki w nauce, ponieważ „siatkówka jest ważna, ale najważniejsza jest nauka”.

Wypowiedzi udzielił również Dariusz Luks, trener-koordynator Akademii Jastrzębskiego Węgla. Zaczął od podziękowań między innymi dla hali MOSiR za wieloletnią i dobrą współpracę oraz dla Prezesa Adama Gorola za to, że dzięki niemu może być częścią Akademii Talentów.

Dariusz Luks skupił się na sukcesach sportowych swoich podopiecznych w minionym sezonie. Składają się na nie: Mistrzostwo Śląska Juniorów, Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Śląska Kadetów, Brązowy medal Mistrzostw Śląska Młodzików, Wicemistrzostwo Polski Juniorów i Wicemistrzostwo Polski Kadetów. Chciałbym podziękować całemu gronu pedagogicznemu, wszystkim nauczycielom, za wyrozumiałość i za to, że podnosimy i naukę i sport do maksimum – mówił, wysuwając na pierwszy plan naukę i jej rolę w Akademii.

W kolejnej części wydarzenia poproszono o wystąpienie naprzód dwóch z czterech Mistrzów Świata U-19, którzy na co dzień szlifują swoje umiejętności w Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla – Mateusza Kufkę oraz Dominika Czernego, i którzy byli obecni na niedzielnej uroczystości. Młodych mistrzów nagrodzono gromkimi brawami, a zapytani o to, jak się czują w nowej roli, stwierdzili, że nadal „trudno w to uwierzyć”. Podkreślili, że sukces w młodzieżowej siatkówce cieszy, ale to zaledwie początek ich drogi w sportowych karierach i trzeba skupić się na dalszym rozwoju.

Dla mnie to dużo, zaczynałem tu, w Akademii, z trenerem Jakubem Dejewskim. Tutaj zaczynałem treningi w minisiatkówce i po wygranej w finale pomyślałem o tym, jak to się zaczęło i gdzie jestem teraz. Nie da się uwierzyć w to, że od małego dziecka, które coś tam zaczynało odbijać, doszedłem do tego, że wygrywam Mistrzostwo Świata – mówił Mateusz Kufka, zapytany o rolę Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla w jego niedawnym sukcesie.

Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego wszyscy goście zgromadzeni na wydarzeniu mogli uczestniczyć w festynie i turnieju zorganizowanym z inicjatywy Rady Rodziców Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla.

Autor: Marta Pawletko

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin