Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Tomasz Fornal na kolejny sezon w Jastrzębskim Węglu!

01.03.2024 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że nasz Klub przedłużył kontrakt na następny sezon z Tomaszem Fornalem. Będzie to już jego szósty sezon w barwach Jastrzębskiego Węgla.

– Historia najnowsza naszego Klubu nierozerwalnie wiąże się z osobą Tomka Fornala. Tak samo jak Jastrzębski Węgiel wszedł w ostatnich latach na falę wznoszącą, tak on rósł i dojrzewał siatkarsko w naszym Klubie i kolejnych zespołach. Obecnie to już w pełni ukształtowany zawodnik, lider i jeden z najważniejszych graczy w naszej drużynie, bez którego ani ja, ani trener Marcelo Mendez nie wyobrażaliśmy sobie zespołu na kolejny sezon. Pomimo wielu ofert, które Tomek miał, zdecydował się pozostać z nami na kolejny sezon. To o czymś świadczy. Nie ukrywam swojej osobistej satysfakcji i radości z takiego rozstrzygnięcia. Nie mam wątpliwości, że jest to gwarant pewnego, bardzo wysokiego poziomu sportowego, adekwatnego do planów i zamierzeń Jastrzębskiego Węgla – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

–  Miałem kilka ofert, które mógłbym określić mianem interesujących, ale wiem, jaka będzie drużyna Jastrzębskiego Węgla w najbliższej przyszłości. Będzie to zespół, który nadal będzie walczyć o najwyższe cele – zdobycie Ligi Mistrzów, wygranie PlusLigi i pozostałych trofeów. To był ten najważniejszy czynnik, który przesądził o pozostaniu w Jastrzębiu. Ja się tutaj dobrze czuję, dobrze mi się tu mieszka, lubię tę halę. Znam cały kompleks, znam tutaj ludzi, a ludzie tutaj mnie szanują. Czasami dobrze jest wyjść ze strefy komfortu, ale oferta z Jastrzębskiego Węgla była na tyle fajna i interesująca, że stwierdziłem, że skoro jest mi tu dobrze i wszystko idzie, to lepiej nie zmieniać – mówi z kolei Tomasz Fornal.

26-letni przyjmujący trafił do Jastrzębskiego Węgla w 2019 roku. Prezes Adam Gorol już wówczas mocno naciskał na pozyskanie 21-letniego wówczas utalentowanego zawodnika. Pierwsza umowa była ważna na dwa sezony.

Tomasz Fornal jest krakowianinem. Karierę zaczynał w miejscowym UKS 22 Kraków. Jako zawodnik Skry Bełchatów przeszedł przez centralne szkolenie w  SMS PZPS Spała. W 2016 roku trafił do Cerradu Czarnych Radom i w klubie tym zadebiutował w PlusLidze. Łącznie w radomskim klubie spędził trzy sezony. Ma także sporo osiągnięć w siatkówce młodzieżowej, z których najważniejszymi są: mistrzostwo Europy i świata kadetów oraz mistrzostwo Europy i świata juniorów. Pochodzi z siatkarskiej rodziny. Jego ojciec Marek jest byłym reprezentantem Polski, a starszy o dwa lata brat Jan również uprawia tę samą dyscyplinę sportu.

Już w pierwszym sezonie w Jastrzębskim Węglu pokazał spore możliwości. W meczach grupowych Ligi Mistrzów nasza drużyna dwa razy pokonała ówczesnego dominatora europejskich rozgrywek Zenit Kazań, a nasz przyjmujący w obu tych meczach został wybrany MVP. Tamten sezon nie został dokończony z powodu pandemii koronawirusa.

W kolejnych rozgrywkach, toczonych w dobie pandemii, nasz Klub sięgnął po mistrzostwo Polski. Dla Fornala był to trudny sezon. Najpierw zmagał się z kontuzją, a potem z koronawirusem. W najważniejszej części sezonu pokazał jednak klasę. W wielkim finale z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle został MVP pierwszego meczu na wyjeździe, natomiast w drugim spotkaniu, decydującym o odzyskanym po 17 latach tytule, był najskuteczniejszy w zespole. Nieco wcześniej, w grudniu 2020 podpisał nową, trzyletnią umową z Klubem.

Po sezonie ligowym otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. Dostał szansę gry w Lidze Narodów, ale niestety nie zmieścił się w wąskiej kadrze na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 roku. W sezonie 2021/2022 zdobył z naszym Klubem Superpuchar Polski i został wicemistrzem kraju. Niedosyt drużynowy osłodzony został laurami indywidualnymi – Fornal otrzymał najwięcej w sezonie nagród MVP.

We wrześniu 2022 roku Tomasz został wicemistrzem świata rozgrywanego w Polsce turnieju tej rangi. Sezon ligowy 2022/2023 był dla niego wymarzony. Zawodnik jak i cały nasz zespół idealnie trafił z formą na najważniejszą część rozgrywek. Nasza drużyna w znakomitym stylu sięgnęła po mistrzostwo kraju, a potem wystąpiła jeszcze w finale Ligi Mistrzów w Turynie. Nasz przyjmujący został wybrany MVP sezonu w PlusLidze.

Kapitalny był dla niego także ostatni sezon kadrowy. Reprezentacja Polski z Fornalem w składzie wygrała Ligę Narodów, Mistrzostwa Europy oraz wywalczyła awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

W środę nasza drużyna z Tomaszem Fornalem w składzie po raz trzeci z rzędu awansowała do półfinału Ligi Mistrzów, a w najbliższy weekend stoi przed szansą na wywalczenie Tauron Pucharu Polski w Krakowie.

 

 

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin