System rozgrywek PlusLigi w nowym sezonie: play off ponownie z udziałem sześciu najlepszych drużyn

15.06.2018 Autor: Arkadiusz Modliński
Udostępnij u siebie

 

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. przedstawiła system rozgrywek PlusLigi sezon 2018/2019.

Najistotniejsza zmiana dotyczy liczby zespołów uczestniczących w rozgrywkach. W porównaniu z poprzednim sezonem będzie ich o dwie mniej. Do walki o mistrzostwo Polski przystąpi w październiku 14 drużyn. Przypomnijmy, że w sezonie 2017/2018 szeregi PlusLigi opuściły dwie drużyny: Dafi Społem Kielce oraz BBTS Bielsko-Biała, natomiast czternasta w ligowym rankingu Łuczniczka Bydgoszcz zachowała plusligowy byt po zwycięskich dla siebie barażach z AZS-em Częstochowa. W nadchodzącym sezonie nie będzie bezpośrednich spadków z ligi. Zespół, który na koniec sezonu 2018/2019 zajmie ostatnie miejsce w tabeli, zagra baraż o miejsce w PlusLidze sezonu 2019/2020 z najlepszym bądź drugim w tabeli sezonu 2018/2019 pierwszoligowcem.

Szczegóły poniżej.

Rozgrywki PlusLigi obejmą dwie fazy:

Faza zasadnicza: dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym – mecz i rewanż” z udziałem 14 drużyn.

 • Faza play-off – Finał „6”: o tytuł Mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 6. Rywalizacja będzie rozgrywana w/g następujących zasad: drużyny, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły miejsca 1-2 grają od razu w 1/2 finału fazy play-off, natomiast drużyny z miejsc 3-6 i 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsce w 1/2 finału do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli rundy zasadniczej.
 • 1 Półfinał
  • Zwycięzca rywalizacji z miejsc 4-5 zagra w 1 półfinale z drużyną, która po zakończeniu fazy zasadniczej zajęła 1 miejsce w klasyfikacji fazy zasadniczej. Gra się do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
 • 2 Półfinał
  • Zwycięzca rywalizacji z miejsc 3-6 zagra w 2 półfinale z drużyną, który po zakończeniu fazy zasadniczej zajęła 2 miejsce w klasyfikacji fazy zasadniczej. Gra się do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
  • Pokonani w rywalizacji 3-6 i 4-5 grają o miejsca 5-6 w klasyfikacji, do dwóch wygranych meczów na zasadach jak w meczach półfinałowych.
  • Przegrany 1 półfinału gra z przegranym 2 półfinału o miejsca 3-4 w klasyfikacji, do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli fazy zasadniczej.
 • FINAŁ
  • Zwycięzca 1 półfinału gra ze zwycięzcą 2 półfinału o 1 miejsce i tytuł Mistrza Polski do trzech wygranych meczów na zasadach jak w meczach o miejsca 3-4.

Rywalizacja o miejsca 7-12:

Drużyny, które zajmą po zakończeniu fazy zasadniczej miejsca 7-12 grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu

 • gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

Rywalizacja o miejsca 13-14:

Drużyny z miejsc 13-14 grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu

 • gospodarzem pierwszego spotkania będzie drużyna, która po fazie zasadniczej rozgrywek zajęła 13 miejsce. Zwycięzca rywalizacji zajmie 13 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek, a pokonany 14 miejsce i zagra baraż z drużyną I ligi o prawo gry w PlusLidze sezonu 2019/2020.

BARAŻ o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2019/2020:

Drużyna, która zajmie 14 miejsce w klasyfikacji końcowej zagra baraż o miejsce w PlusLidze sezonu 2019/2020. Przeciwnikiem w rywalizacji będzie drużyna I ligi, która po zakończeniu sezonu 2018/2019 zajmie 1 lub 2 miejsce w klasyfikacji końcowej i spełni wymogi regulaminowe dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach PlusLigi. Baraż będzie rozgrywany do trzech wygranych meczów według następujących zasad: gospodarzem pierwszych dwóch meczów rozgrywanych dzień po dniu, będzie drużyna PlusLigi; gospodarzem trzeciego i ewentualnie czwartego meczu rozgrywanego dzień po dniu, będzie drużyna 1 ligi; gospodarzem ewentualnego piątego meczu będzie drużyna PlusLigi. Zwycięzca barażu zagra w sezonie 2019/2020 w PlusLidze po spełnieniu wymogów Regulaminu. Pokonany ma prawo uczestniczyć w rozgrywkach I Ligi.

ŹRÓDŁO: PLPS SA.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin