Silna obsada Pomarańczowych w Lidze Narodów

Opublikowany przez 18 maja, 2018 13:00

Rozmiar czcionki : A- A A+

W siatkarskim kalendarzu po sezonie ligowym tradycyjnie już przychodzi czas na zmagania reprezentacyjne. W tym sezonie kadrowym w różnych zespołach narodowych znalazło się sześciu przedstawicieli naszego Klubu.

Większość z nich przygotowuje się wraz z kadrami narodowymi do dwóch największych tegorocznych imprez, a mianowicie Ligi Narodów oraz Mistrzostw Świata. Przypomnijmy, że pierwsze z wymienionych rozgrywek zastąpiły dotychczasową Ligę Światową i będą one rozgrywane w formule pięciu turniejów przez pięć kolejnych weekendów w terminach od 25 maja do 24 czerwca.

W tym czasie reprezentacje rozegrają między sobą po jednym spotkaniu w ramach turniejów grupowych. W każdym tygodniu odbędą się cztery turnieje organizowane przez poszczególnych uczestników. Każdy ze stałych uczestników będzie gospodarzem przynajmniej jednego turnieju grupowego. W każdym turnieju udział wezmą cztery reprezentacje.

Po rozegraniu wszystkich 120 spotkań fazy grupowej pięć najwyżej notowanych zespołów uzyska awans do turnieju finałowego. W turnieju finałowym weźmie udział także jego gospodarz. Turniej finałowy odbędzie się we francuskim Lille w dniach od 4 do 8 lipca. Polsce przypadły w organizacji dwa turnieje grupowe – najpierw w Katowicach i Krakowie (25-27 maja), a następnie w Łodzi (1-3 czerwca).

Druga część sezonu reprezentacyjnego zostanie poświęcona Mistrzostwom Świata. Czempionat globu odbędzie się w dniach 9 do 30 września we Włoszech i w Bułgarii.

Jeśli  chodzi o zawodników Jastrzębskiego Węgla to na Ligę Narodów 2018 powołani zostali:

do reprezentacji Polski atakujący Dawid Konarski

fot.CEV

do reprezentacji Niemiec rozgrywający Lukas Kampa oraz Christian Fromm

do reprezentacji Francji Julien Lyneel.

fot. CEV

Jedynym turniejem, w którym wszyscy wymienieni gracze naszego Klubu będą mieli okazję spotkać się ze sobą jest wspomniany turniej w Łodzi.

W kadrach narodowych znalazło się również dwóch członków sztabu szkoleniowego Jastrzębskiego Węgla. Scoutman Bogdan Szczebak dołączył do reprezentacji Australii, natomiast fizjoterapeuta Paweł Baryła rozpoczął współpracę z reprezentacją Finlandii.

Pierwszy z wymienionych „sztabowców” trenera Ferdinado De Giorgiego współpracuje z „Kangurami” już czwarty sezon. Przypomnijmy, że selekcjonerem Volleyroos jest były szkoleniowiec JW Mark Lebedew, a w jego sztabie jest jeszcze inny z byłych trenerów naszego Klubu, odpowiadający za przygotowanie motoryczne Luke Reynolds.

Australijczycy przebywają obecnie we włoskim Reggio di Calabria, gdzie sposobią się do sparingów z reprezentacją Włoch. Wcześniej przebywali na zgrupowaniu w Jastrzębiu-Zdroju, a następnie w niemieckim Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Kienbaum. Tam też odbyły się dwa sparingi Australijczyków z kadrą Niemiec, które zakończyły się porażką „Kangurów” 1:3 oraz ich zwycięstwem 3:2. W spotkaniach tych wystąpili Kampa oraz Fromm.

Dla Baryły będzie to pierwszy sezon w kadrze Finlandii. Jak wygląda jego obecna praca? W pierwszym etapie przygotowań uczestniczą młodzi gracze, którzy wezmą udział w rozgrywkach Ligi Europejskiej (19 maj – 6 czerwca). Bardziej doświadczeni kadrowicze dołączą do reprezentacji Finlandii w drugim etapie przygotowań już pod kątem eliminacji do Mistrzostw Europy oraz wrześniowych Mistrzostw Świata. Na mundialu Finlandia będzie jednym z grupowych rywali Biało-Czerwonych.

Obaj członkowie sztabu szkoleniowego Jastrzębskiego Węgla pracują z zagranicznymi reprezentacjami za zgodą zarządu Klubu i trenera „Fefe” De Giorgiego i wrócą do Klubu na początek przygotowań do nowego sezonu ligowego. Niewykluczone, że później wezmą udział w samych MŚ.