Rusza Liga Narodów. Dziewięciu Pomarańczowych w składach różnych reprezentacji

Opublikowany przez 30 maja, 2019 17:35

Rozmiar czcionki : A- A A+

W najbliższy piątek na dobre rozpoczyna się sezon reprezentacyjny w męskiej siatkówce. W tegorocznych zmaganiach na szczeblu międzynarodowym weźmie udział duża, bo aż dziewięcioosobowa liczba przedstawicieli naszego Klubu.

Liga Narodów 2019 to mecze z udziałem szesnastu reprezentacji. Rywalizacja w fazie interkontynentalnej będzie toczyć się przez blisko pięć tygodni. Do Final Six awansuje pięć najlepszych drużyn oraz gospodarz – Stany Zjednoczone. Finał odbędzie się w Credit Union 1 Arena w Chicago w dniach 10-14 lipca.

Pierwszy turniej z udziałem reprezentacji Polski odbędzie się w dniach od 31 maja do 2 czerwca w katowickim Spodku, a obsada turnieju będzie najwyższych lotów. Oprócz aktualnych mistrzów świata – biało-czerwonych wystąpią jeszcze: wicemistrzowie globu – Brazylijczycy, brązowy medaliści MŚ – Amerykanie oraz kadra Australii dowodzona przez byłego szkoleniowca JW Marka Lebedewa, który obecnie prowadzi w PlusLidze rewelacyjny Aluron Virtu Wartę Zawiercie.

Nasz Klub jest w tym sezonie kadrowym bardzo licznie reprezentowany. Do kadry Polski na Ligę Narodów Vital Heynen powołał aż czterech zawodników z Jastrzębskiego Węgla: Dawida Konarskiego, Jakuba Popiwczaka, Michała Szalachę oraz Tomasza Fornala. Każdy z wymienionych graczy na pewno dostanie od selekcjonera szansę gry przynajmniej w jednym z pięciu turniejów Ligi Narodów. Ponadto, swoje barwy narodowe w Volleyball Nations League przywdzieją jeszcze reprezentanci Niemiec: Christian Fromm oraz Lukas Kampa (prawdopodobnie wystąpi tylko w ostatnim turnieju rozgrywanym w Lipsku), Francuz Julien Lyneel oraz Kanadyjczyk Graham Vigrass. Z kadrą Australii piąty rok z rzędu współpracuje nasz scoutman Bogdan Szczebak.