Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Reprezentacja Polski jedzie na Igrzyska do Paryża!

09.10.2023 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

Polscy siatkarze wygrali w chińskim Xi’an turniej kwalifikacyjny do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dołączając tym samym do siatkarek, które wywalczyły awans dwa tygodnie temu w Łodzi. Po raz pierwszy od 2008 roku w zmaganiach olimpijskich wezmą udział obie polskie drużyny w siatkówce.

Polska kadra rozegrała w kwalifikacjach olimpijskich łącznie siedem meczów w ciągu dziewięciu dni i wygrała wszystkie spotkania. W chińskim mieście Xi’an polscy siatkarze zmierzyli się kolejno z następującymi reprezentacjami: Belgią, Bułgarią, Kanadą, Meksykiem, Argentyną, Holandią i Chinami. W zespole narodowym występowało trzech zawodników Jastrzębskiego Węgla: Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak oraz Norbert Huber. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do końcowego sukcesu. To było doskonałe zwieńczenie tego znakomitego sezonu kadrowego. Przypomnijmy, że w tym roku reprezentacja Polski wygrała Ligę Narodów oraz została Mistrzem Europy. Z turnieju w Chinach oprócz naszej drużyny narodowej awansowali jeszcze Kanadyjczycy.

Wyniki reprezentacji Polski w turnieju w Xi’an:

Polska – Belgia 3:2

Polska – Bułgaria 3:0

Polska – Kanada 3:2

Polska – Meksyk 3:0

Polska – Argentyna 3:1

Polska – Holandia 3:1

Polska – Chiny 3:2

Poza chińskim turniejem w tym samym czasie odbyły się jeszcze dwa inne turnieje kwalifikacyjne – w Rio de Janeiro oraz w Tokio.

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy 2023. Składy wszystkich grup:

Grupa A (Rio de Janeiro, Brazylia): Brazylia, Włochy, Iran, Kuba, Ukraina, Niemcy, Czechy, Katar.

Grupa B (Tokio, Japonia): Japonia, USA, Słowenia, Serbia, Turcja, Tunezja, Egipt, Finlandia.

Grupa C (Xi’an,Chiny): Chiny, Polska, Argentyna, Holandia, Kanada, Meksyk, Belgia, Bułgaria.

Z turnieju w Brazylii przepustkę na IO uzyskali gospodarze oraz Niemcy, natomiast w Japonii po awans sięgnęli Amerykanie oraz Japończycy.

Zarówno Argentyna z trenerem Marcelo Mendezem, Federico Baronim i Juanem Mendezem, jak i Słowenia z Bodganem Szczebakiem nie zdołały uzyskać kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich z tegorocznych turniejów w Chinach i Japonii. Obie te reprezentacje zakończyły walkę o przepustkę na IO na trzecich miejscach, z bilansem pięciu zwycięstw i dwóch porażek. Zarówno jednym, jak i drugim pozostaje przyszłoroczna szansa „rankingowa”.

W 2024 roku na igrzyskach olimpijskich w Paryżu zagra dwanaście reprezentacji w siatkówce mężczyzn. Oprócz gospodarzy i zarazem aktualnych mistrzów olimpijskich – Francuzów będzie to sześć zespołów z eliminacji do IO (Polska, Kanada, USA, Japonia, Niemcy, Brazylia) oraz pięć reprezentacji ze światowego rankingu FIVB (trzy najlepsze, które nie awansują z turniejów kwalifikacyjnych niezależnie od kontynentu oraz ponadto najwyżej sklasyfikowane drużyny z Afryki i Azji).

FOTO: FIVB.

 

 

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin