Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Powrót wychowanka. Mateusz Kufka środkowym Jastrzębskiego Węgla

07.06.2024 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

Z przyjemnością informujemy, że nasz Klub podpisał kontrakt z niespełna 21-letnim środkowym bloku Mateuszem Kufką, który na swoim koncie ma m.in. tytuł młodzieżowego mistrza świata.

Dla Mateusza będzie to powrót w rodzinne strony i do macierzystego klubu. Kufka urodził się w Jastrzębiu-Zdroju, pochodzi z okolicznej Moszczenicy, a swoje pierwsze siatkarskie szlify zbierał w Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, do której trafił w wieku 12 lat.

W Akademii Talentów przeszedł przez wszystkie szczeble szkolenia – od mini siatkówki w piątej klasie szkoły podstawowej, przez kadeta, po juniora. W ciągu siedmiu lat w Akademii zdobył: brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików (2017), złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików (2018), złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (2020), wicemistrzostwo Polski Juniorów (2021) oraz złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów (2022).

Mateusz był objęty centralnym szkoleniem w Spale i powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski. W kadrach narodowych wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy U-18 (2020), Mistrzostwo Świata U-19 (2021) oraz Wicemistrzostwo Europy U-20 (2022).

W Tauron 1. Lidze spędził dwa sezony – w SMS PZPS Spała i PSG KPS Siedlce. Łącznie rozgrał 49 meczów, w których zdobył 282 punktów. W minionych rozgrywkach zadebiutował w PlusLidze, reprezentując barwy Enei Czarnych Radom. W klubie tym wystąpił w 14 meczach.

Mateusz jest podekscytowany faktem, że podpisał kontrakt z Jastrzębskim Węglem i w tym kontekście mówi o spełnionym marzeniu.

– Najbardziej zależy mi na tym, aby rozwinąć się technicznie pod wodzą trenera Mendeza. Wiadomo, że osiąganie celów sportowych takich jak Mistrzostwo Polski czy Klubowe Mistrzostwo Europy, jest ważne, ale jako zawodnikowi numer cztery na swojej pozycji najbardziej chodzi mi o to, żeby zbierać doświadczenie od starszych i bardziej doświadczonych zawodników, nierzadko kadrowiczów – podkreśla Mateusz Kufka.

– W strategii budowania zespołów na kolejne sezony dla naszego Klubu i dla naszego Partnera Strategicznego Jastrzębskiej Spółki Węglowej ważne jest, by do seniorskiej drużyny trafiali adepci Akademii Talentów. Często ten bezpośredni przeskok z Akademii do pierwszego zespołu bywa bardzo trudny, dlatego dla naszych akademików cenne jest też ogrywanie się w klubach walczących o mniejsze cele. Tak było w przypadku Mateusza Kufki, który wraca do nas już z pewnym bagażem doświadczeń nabytych w PlusLidze oraz Tauron 1. Lidze. Jastrzębski Węgiel będzie dobrym miejscem dla jego dalszego rozwoju, tym bardziej że jest to chłopak stąd, identyfikujący się z naszym Klubem i miastem – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Mateusz Kufka

Pozycja: Środkowy

Data i miejsce urodzenia: 08.11.2003 r., Jastrzębie-Zdrój

Wzrost: 198 cm

Waga: 92 kg

Zasięg w ataku: 342 cm

Zasięg w bloku: 328 cm

Przebieg kariery: Akademia Jastrzębskiego Węgla, SMS PZPS Spała, PSG KPS Siedlce, Enea Czarni Radom.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin