Polska wygrywa Ligę Narodów. Trzech zawodników JW w składzie

24.07.2023 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

Polska pokonała Stany Zjednoczone 3:1 w wielkim finale Ligi Narodów siatkarzy 2023. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Japonii, która pokonała Włochy 3:2. Biało-czerwoni po raz pierwszy w historii wywalczyli złoty medal VNL, wcześniej triumfowali w 2012 roku w Lidze Światowej.

W 14-osobowym składzie na finały Ligi Narodów w Gdańsku znalazło się trzech zawodników Jastrzębskiego Węgla: przyjmujący Tomasz Fornal, libero Jakub Popiwczak oraz nowy nabytek naszego Klubu, środkowy Norbert Huber.

Wprawdzie w całym turnieju finałowym nasze trio pełniło rolę rezerwowych, ale w najważniejszym meczu, przeciwko USA, dwóch z naszych graczy dostało swoje szanse i dało świetne zmiany. Huber wszedł w drugim secie w miejsce kontuzjowanego Mateusza Bieńka i do końca meczu zdobył siedem punktów (jeden as serwisowy i jeden blok), natomiast Fornal zmienił w trzecim secie mającego problemy w przyjęciu Wilfredo Leona, ustabilizował odbiór i zakończył finałowe starcie z ośmioma punktami na koncie (w tym jeden blok).

Reprezentacja Polski zaczęła gdański turniej od wygranej z Brazylią 3:0 w ćwierćfinale. W półfinale rywalem biało-czerwonych byli rewelacyjni Japończycy, którzy wygrali tegoroczną fazą interkontynentalną rozgrywek. W półfinałowy pojedynek również weszli zwycięsko, ale kolejne trzy partie należały do ekipy dowodzonej przez trenera Nikolę Grbicia. W drugim półfinale Amerykanie nie dali najmniejszych szans Włochom (3:0).

Finał był demonstracją siły naszej kadry narodowej. Polacy zaprezentowali świetną dyspozycję na zagrywce (7 asów) oraz w bloku (9). Liderem naszej drużyny w ofensywie był atakujący Łukasz Kaczmarek, który zdobył w meczu 25 punktów. Brąz przypadł w udziale siatkarzom z kraju Kwitnącej Wiśni.

Dla Polski był to pierwszy złoty medal Ligi Narodów, od kiedy rozgrywki te (czyli od 2017 roku) funkcjonują pod tą właśnie nazwą. Wcześniej Polacy triumfowali w 2012 roku w Sofii, ale wówczas rozgrywki te nosiły jeszcze nazwę Ligi Światowej.

Nagrody indywidualne turnieju finałowego VNL 2023:

Najlepsi przyjmujący: Aleksander Śliwka, Yuki Ishikawa (JPN).

Najlepsi środkowi: Jakub Kochanowski, David Smith (USA).

Najlepszy libero: Paweł Zatorski.

Najlepszy rozgrywający: Micah Christenson (USA).

Najlepszy atakujący: Łukasz Kaczmarek.

MVP: Paweł Zatorski.

 

Foto: FIVB/Monika Pliś.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin