Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Po PlusLidze czas na Europę. We wtorek rusza turniej kwalifikacyjny do Ligi Mistrzów

21.09.2020 Autor: Arkadiusz Modliński
Udostępnij u siebie

 

Od wtorku do czwartku w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej zostanie rozegrany turniej kwalifikacyjny do Ligi Mistrzów. Jego zwycięzca awansuje do kolejnej fazy rozgrywek.

Miniony sezon pod auspicjami CEV nie został dokończony w związku z pandemią COVID-19, wszystkie mecze poprzedniej edycji europejskich rozgrywek anulowane, a zwycięzcy  poszczególnych kategorii pucharów (Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge) w minionej edycji nie zostali wyłonieni.

W lipcu tego roku Europejska Konfederacja Siatkówki rozszerzyła listę potencjalnych uczestników Ligi Mistrzów w edycji CEV Champions League Volley 2021. To otwarło furtkę dla naszego Klubu do udziału w tych elitarnych rozgrywkach na Starym Kontynencie. Nasz Klub spełnił postawione przez CEV w tym zakresie warunki, a mianowicie: brał udział w dwóch z trzech ostatnich edycji LM i zajął co najmniej piąte miejsce w krajowych rozgrywkach w sezonie 2019/2020. W naszym przypadku było to czwarta lokata.

Opłaciły się również zabiegi zarządu naszego Klubu i wniosek wysłany do CEV, by w przypadku braku możliwości dokończenia tamtej edycji rozgrywek Ligi Mistrzów, do kolejnej jej edycji w sezonie 2020/2021 włączony został zarówno zespół Jastrzębskiego Węgla, jak i inne zespoły, które w tej edycji pozostały jeszcze w grze, a z przyczyn od nich niezależnych nie miały możliwości dokończenia tych rozgrywek.

Droga do fazy grupowej edycji 2020/21 prowadzi przez dwie rundy kwalifikacyjne. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów rywalizować będzie łącznie 18 zespołów.

Pierwotnie każda z ekip uczestniczących w kwalifikacjach miała być organizatorem jednego turnieju z trzema drużynami w swojej grupie, ale ze względu na epidemię koronawirusa i kwestie logistyczne, liczba turniejów już w pierwszej rundzie kwalifikacji została ograniczona. Tak jest chociażby w przypadku naszej grupy, gdzie zamiast trzech turniejów u każdego z zespołów rozegrany będzie jeden, a jego organizatorem został nasz Klub. Awans do 2. rundy uzyska tylko zwycięzca jastrzębskiego turnieju.

Natomiast w 2. rundzie sześć najlepszych zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy po trzy drużyny. Pierwotny plan zakłada, że i w tym przypadku każda z drużyn ma zorganizować wewnątrzgrupowy turniej (łącznie trzy turnieje), które odbędą się w dniach 13-29.10.2020, ale czy faktycznie odbędzie się w takiej formule, przekonamy się wkrótce.

Do fazy grupowej Ligi Mistrzów (w której wystąpi 20 drużyn podzielonych na pięć grup po cztery zespoły) awansują tylko dwie najlepsze ekipy z dwóch rund kwalifikacji.

Terminarz gier turnieju 1. rundy kwalifikacji LM w Jastrzębiu-Zdroju przedstawia się następująco:

– 22.09.2020 godz. 20:30: Stroitiel Mińsk (BLR) vs. Jastrzębski Węgiel

– 23.09.2020 godz. 18:00: Draisma Dynamo Apeldoorn (HOL) vs. Stroitiel Mińsk

– 24.09.2020 godz. 18:00: Jastrzębski Węgiel vs. Draisma Dynamo Apeldoorn

– W pierwotnej formie kwalifikacje nie byłyby łatwe. Zagrać dwanaście meczów, żeby dostać się do fazy grupowej, to byłoby sporo. Pandemia sprawiła jednak, że ograniczono liczbę spotkań, a to działa na naszą korzyść. Sam powrót do Ligi Mistrzów to przywilej, ale jednocześnie wiąże się z dodatkowymi meczami i dodatkowym stresem. Jeśli już bierzemy w niej udział, to chcemy zaznaczyć w niej swą obecność i dominować. Bycie tylko „statystami” w tych rozgrywkach, byłoby stratą czasu. Dla naszego prezesa, który zabiegał o nasz powrót do tych rozgrywek, dla ludzi z Klubu organizujących to wydarzenie i dla nas, biorąc pod uwagę utratę energii w związku z męczącymi podróżami. Nasze nastawienie będzie więc takie, by wychodząc na boisko pokazywać, że polska siatkówka jest na najwyższym poziomie – mówi przed startem Ligi Mistrzów Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

– Czekamy na każdego z Was podczas turnieju kwalifikacyjnego Ligi Mistrzów, który rozegramy u siebie od najbliższego wtorku do czwartku. Liczymy na Was i mam nadzieję, że pojawicie się licznie na tych spotkaniach – w ten oto sposób zaprasza na mecze Yacine Louati, przyjmujący Jastrzębskiego Węgla.

Wszystkie mecze będą transmitowane na kanałach sportowych Telewizji Polsat.

BILETY: 

Stroitiel Mińsk vs Jastrzębski Węgiel
http://bit.ly/JW_2021_CLM_STOJAS

Draisma Dynamo Apeldoorn vs Stroitiel Mińsk
http://bit.ly/JW_2021_CLM_DYNSTO

Jastrzębski Węgiel vs Draisma Dynamo Apeldoorn
http://bit.ly/JW_2021_CLM_JASDYN

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin