Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Nicola Giolito. Sylwetka nowego pierwszego trenera Jastrzębskiego Węgla

15.04.2022 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W sobotnim meczu ćwierćfinału play off przeciwko Treflowi Gdańsk (godz. 14:45) naszą drużyną z ławki trenerskiej w roli pierwszego szkoleniowca pokieruje dotychczasowy trener przygotowania motorycznego i asystent Andrei Gardiniego, Nicola Giolito. Co ciekawe, nie będzie to jego debiut w tej roli w barwach Jastrzębskiego Węgla.

46-letni Włoch pochodzi z Rimini. W przeszłości czynnie uprawiał siatkówkę, ale zarzucił karierę zawodniczą z powodu kontuzji kolana. Grał głównie w klubach z niższych lig we Włoszech, takich jak:  Pallavolo Viserba, Rimini, Dinamo Pall. Bellaria Igea Marina, Sangrem Morciano, Polazzo Vicenza czy Nuncas Chieri.

W sezonie 200/2007 zadebiutował nawet jako zawodnik w Serie A1, reprezentując Acqua Paradiso Gabeca Montichiari. Będąc już wówczas asystentem i trenerem przygotowania motorycznego w sztabie słynnego Julio Velasco przez pół sezonu z konieczności zastępował na rozegraniu kontuzjowanego Amerykanina Donalda Suxho.

Po jednym sezonie spędzonym u boku argentyńskiego „maga” trenerskiego Nicola skierował swoją karierę na Wschód. Za namową rodaka Angelo Frigoniego trafił do rosyjskiej Ufy Ural. W klubie ze stolicy Baszkortostanu spędził dwa sezony, a następnie przeniósł się do Lokomotiwu Nowosybirsk, gdzie odpowiadał za przygotowanie motoryczne podopiecznych trenera Andrieja Woronkowa.

Kiedy w 2013 roku trenerem kadry Finlandii został wybrany Toumas Samelvuo, zaprosił on do współpracy w swoim sztabie Giolito.

Jak się później okazało, ważnym wydarzeniem w karierze Nicoli był kurs trenerski, podczas którego poznał Ferdinando De Giorgiego. „Fefe”, który był wykładowcą na wspomnianym kursie, otrzymał ofertę pracy w rosyjskim klubie Fakieł Nowy Urengoj. „Profesor” przypomniał sobie o jednym ze swoich zdolnych kursantów, kompletując swój nowy sztab szkoleniowy. Jako że potrzebował asystenta, który znał rosyjskie realia, wybór padł właśnie na Giolito.

Kiedy misja „Fefe” w Rosji dobiegła końca, powrócił on na Półwysep Apeniński, natomiast Nicola otrzymał od Lorenzo Bernardiego propozycję współpracy w tureckim Halkbanku Ankara. Po sezonie w Turcji przeniósł się do Finlandii, gdzie piastował funkcję pierwszego szkoleniowca w klubie Hurrikaani Loimaa.

W 2016 roku Samelvuo został trenerem rosyjskiego klubu Kuzbass Kemerowo i mianował swoim asystentem oraz trenerem przygotowania motorycznego kompana z kadry narodowej Finlandii – Giolito. Pod nieobecność Fina, kiedy ten był zaangażowany w obowiązki reprezentacyjne, Giolito prowadził drużynę w roli pierwszego trenera. W 2018 roku w trakcie rozgrywek Nicola rozstał się z klubem z Kemerowa i przyjechał do Polski, by wesprzeć w pracy Ferdinando De Giorgiego, zostając jego asystentem w Jastrzębskim Węglu.

Po odejściu „Fefe” do Cucine Lube Civitanova w trakcie sezonu 2018/2019 Nicola pozostał w naszym Klubie, współpracując także z jego następcą Roberto Santillim. Sezon ten zakończył się brązowym medalem mistrzostw Polski.

Po zakończeniu tamtych rozgrywek Klub powierzył jednak odpowiedzialność za przygotowanie motoryczne Luke’owi Reynoldsowi. Nicola zaś ponownie dołączył do swojego mentora, De Giorgiego, w Cucine Lube Civitanova. W ciągu niespełna dwóch sezonów wywalczyli oni z tym klubem dwa krajowe Puchary oraz Klubowe Mistrzostwo Świata.

Jastrzębski Węgiel raz jeszcze zaprosił Nicolę do współpracy, kiedy słynny klub z włoskiego regionu Marche podziękował obu trenerom za współpracę w trakcie sezonu 2020/2021. Przez ostatnie miesiące sezonu 2020/2021 Nicola był w naszym Klubie, pomagał w treningach i przygotowaniach do meczów. I także miał swoją „cegiełkę” w wywalczeniu tytułu mistrzowskiego przez Jastrzębski Węgiel.

Na nowy sezon pozostał w sztabie szkoleniowym dowodzonym przez trenera Andreę Gardiniego. Teraz zastąpił go w roli pierwszego szkoleniowca.

Ponadto, Giolito jest obecnie asystentem trenera De Giorgiego w reprezentacji Włoch. We wrześniu minionego roku odmłodzona kadra Italii pod ich wodzą sensacyjnie sięgnęła po Mistrzostwo Europy. Złote medale tej imprezy Włosi odbierali w katowickim Spodku.

Co ciekawe, sobotni mecz w Gdańsku nie będzie debiutem Nicoli Giolito w roli pierwszego trenera Jastrzębskiego Węgla. W sezonie 2018/2019, zanim Roberto Santilli formalnie objął drużynę, Nicola poprowadził zespół w starciu z ONICO Warszawa. Warszawianie z Bartoszem Kurkiem w składzie wygrali wówczas w Jastrzębiu-Zdroju po tie-breaku.

– Na pytanie, czy jestem gotów, odpowiedź może być tylko jedna. Jeśli chcemy awansować do półfinału, po prostu musimy być gotowi. Gra toczy się o „być” albo „nie być”. To pytanie dotyczy mnie, ale przede wszystkim całej naszej drużyny – mówi Nicola Giolito przed czekającym w sobotę zespół trudnym zadaniem w Gdańsku.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin