Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Młodzież w Żorach oczarowana gwiazdami JW. „Miejcie pasję i ciężko pracujcie”

21.11.2016 Autor: Arkadiusz Modliński
Udostępnij u siebie

 

W poniedziałkowe popołudnie w Hali Sportowej MOSiR Żory odbył się trening pokazowy z udziałem gwiazd pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla: Salvadora Hidalgo Olivy oraz Scotta Touzinsky’ego.

GALERIA ZDJĘĆ (FOT. ARKADIUSZ KOGUT, ROBERT MAREK).

Kubańczyk będący tegorocznym odkryciem w PlusLidze oraz amerykański mistrz olimpijski z Pekinu przyciągnęli na trybuny kilkuset fanów w różnym wieku.

Na widowni obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta Żory, a także Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla (reprezentował ją dyrektor AT Arkadiusz Żydek) oraz prezesi i trenerzy miejscowego klubu MUKS Żory.

Spotkanie z wielkiej klasy siatkarzami zostało nazwane „Droga na szczyt” i podzielone zostało na część teoretyczną oraz praktyczną. W pierwszej z nich goście specjalni poniedziałkowego wydarzenia odpowiadali na pytania mające na celu wyjaśnienie, w jaki sposób dotarli na ów siatkarski szczyt.

– Mnie do siatkówki zmotywowała moja mama, kiedy miałem osiem lat. Początkowo wydawało mi się, że to sport dla dziewcząt, ale mama obiecała mi, że jeśli w to „wejdę”, kupi mi nowe buty. Nie muszę mówić, że z łatwością mnie przekonała – uśmiechał się Scott. Natomiast w przypadku Salvadora „motorem napędowym” był jego ojciec, który również uprawiał tę dyscyplinę i był reprezentantem Kuby. – Pragnąłem być tak dobry, jak on – podkreślał Kubańczyk.

Gwiazdy pomarańczowej drużyny przyznały, że istotną rolę w ich sportowych osiągnięciach odegrali wszyscy trenerzy, z którymi mieli okazję pracować, ale ważna była również pasja do gry oraz ciężka praca.

Siatkarze opowiadali o tym, jak zmieniał się ich trening na przestrzeni lat, jak ewoluowały metody szkoleniowe, wreszcie jakie wartości zaczerpnęli z dyscypliny sportu, która stała się ich pomysłem na życie i zawodem. Touzinsky mówił wiele o etyce zawodowej, zapale, który nie może wyhamować u młodych ludzi.

Oliva zaś zwracał uwagę na konieczność podporządkowania się rygorom treningowym i generalnie dyscyplinie. – Ona kształtuje Cię jako osobę. Przez to stajesz się lepszym kolegą w szatni i także po prostu lepszym człowiekiem.

Obaj wyraźnie zaznaczali, że  niebagatelne znaczenie dla nich miał fakt, iż na swojej siatkarskiej drodze spotkali obecnego trenera Marka Lebedewa. – Jest wierny swojej siatkarskiej filozofii. Jego treningi są stawiają zawodnikom wyzwania, ale nie są nużące dla graczy – mówił Touzinsky.

Ze spotkania z zawodnikami Jastrzębskiego Węgla biorąca udział w wydarzeniu młodzież mogła dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy siatkówką z przeszłości, a tym sportem dziś. – Stała się ona o wiele szybsza – mówił Scott, a Salvador dodawał: – Dla mnie siatkówka dziś jest bardziej intensywna oraz wymaga większej precyzji.

Siatkarscy idole opowiadali też młodzieży, jak wielką rolę odgrywają sporty wspomagające w treningu, jak ważna jest na przykład gimnastyka. Jednocześnie odradzali biegi długodystansowe oraz jazdę na nartach, jako te dyscypliny, które nie są wskazane dla siatkarskiego rozwoju.

Oliva i Touzinsky rozprawiali o swoich zainteresowaniach, o trudnych momentach w karierze, a na koniec zapytani o wskazówki, jakich chcieliby udzielić młodym adeptom siatkówki, odpowiedzieli.

– Bądźcie pewni siebie, wierzcie we własne umiejętności. Wszystko zależy tylko od was – przekonywał Scott.

– Nigdy się nie poddawajcie. Życie jest tylko jedno. Pracujcie nad tym, byście byli lepszymi ludźmi. Jeśli tak będzie, będziecie też lepszymi siatkarzami, sportowcami, kolegami na boisku – apelował do młodzieży kubański przyjmujący JW.

Po części teoretycznej nastąpił trening praktyczny poprzedzony rozgrzewką poprowadzoną przez Alberto Castelliego, trenera od przygotowania fizycznego z Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Wzięły w nim udział dwie ośmioosobowe drużyny chłopców z naszej akademii i dziewcząt z Sari Żory.

Na koniec nasi zawodnicy cierpliwie rozdawali autografy oraz wykonywali sobie wspólne zdjęcia z młodymi kibicami. Chociaż kolejka do naszych gwiazd liczyła kilkadziesiąt osób, siatkarze nie odmówili nikomu i czekali do ostatniego chętnego. Dzieci były zachwycone!

– Bardzo fajny pomysł. W tym sezonie na pewno jeszcze powtórzymy tego typu akcję – zapowiedział Jarosław Kubiak, trener z żorskiej Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin