Wczoraj w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej odbyła się oficjalna prezentacja Jastrzębskiego Węgla przed nadchodzącym sezonem PlusLigi, w którym to nasza drużyna będzie broniła tytułu mistrzowskiego. Ponadto został rozegrany pokazowy mecz otwarcia sezonu, w którym zmierzyliśmy się z Fenerbahce Stambuł.
W tym roku w wydarzeniu mogła wziąć udział publiczność na hali. Ilość miejsc była ograniczona ze względu na obostrzenia pandemiczne, toteż nasz Klub przeprowadził transmisję na żywo na kanale YouTube Jastrzębskiego Węgla, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w prezentacji i cieszyć się widowiskiem.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA.
Tuż po godzinie 17 rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia. Całą wczorajszą ceremonię poprowadził znany i lubiany od lat duet Grzegorz Kułaga – Marek Magiera, który zajmował się oprawą niedawno zakończonych Mistrzostw Europy, zagrzewając kibiców do dopingu na polskich arenach.
Na sam początek kibice obecni na hali oraz ci oglądający transmisję na żywo, mogli nacieszyć oczy i uszy kolejno występem cheerleaderek oraz orkiestry górniczej. Po oficjalnym powitaniu gości, odtworzony został film ukazujący drogę jastrzębskich siatkarzy do wygrania mistrzostwa Polski.
Jako pierwszy na scenę został wywołany gospodarz wydarzenia, prezes zarządu Jastrzębskiego Węgla – Adam Gorol. W swoim wystąpieniu prezes wrócił pamięcią do momentu sprzed pięciu lat, kiedy to obejmował obecnie zajmowane stanowisko. Przyznał, że na tamten moment priorytetem nie były osiągnięcia czysto sportowe, a ustabilizowanie klubu pod względem finansowym. I już w trakcie tego procesu, trochę niespodziewanie Jastrzębski Węgiel zdobył w 2017 roku brązowy medal PlusLigi. Dwa lata później nasz zespół dołożył kolejny brąz.
– Mówiło się o tym, że Jastrzębie jest brązowe, ze względu na te dwa brązowe medale wywalczone w krótkim czasie. Marzeniem był finał PlusLigi i dzisiaj możemy powiedzieć, że to już nie jest marzenie, to nie jest sen. To jest absolutny fakt, że po siedemnastu latach, drugi raz w historii, po pokonaniu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, absolutnego dominatora naszej ligi, Jastrzębie jest mistrzem Polski! – powiedział dumnie prezes, nagrodzony gromkimi brawami.
Mimo tego, w wypowiedzi Adama Gorola padło słowo „niedosyt”. Był on spowodowany tym, że podczas tworzenia tak pięknej historii w postaci zdobycia mistrzowskiego tytułu, Klub nie mógł się cieszyć razem z kibicami na hali.
– Bez was widowiska są zupełnie inne, ale cóż dzisiaj możemy powiedzieć? Dzisiaj mogę powiedzieć tylko tyle, że nie pozostaje nam nic innego, jak tylko ten sukces w tym roku powtórzyć. Z Wami, przy pełnej hali kibiców w Jastrzębiu – dodał prezes, mówiąc o swoich marzeniach na przyszły rok. Podkreślił również, że są one poparte wielkimi sukcesami osób tworzących klub Jastrzębskiego Węgla.
Padły również podziękowania dla sponsorów, miasta, hali MOSiR, zawodników, sztabu, pracowników klubu, rady nadzorczej klubu, kibiców i mediów, które nieustannie odgrywają istotną rolę w informowaniu kibiców o tym, co dzieje się w sporcie. Jednak szczególne miejsce w tych podziękowaniach było zarezerwowane dla partnera strategicznego Klubu – Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prezes zaznaczył, że Jastrzębski Węgiel nie byłby w stanie rozwijać się tak prężnie jak do tej pory, bez udziału JSW.
Obecny na prezentacji przedstawiciel Jastrzębskiej Spółki Węglowej Artur Badylak, Dyrektor Biura Odmetanowania i Zarządzania Mediami Energetycznymi, został zaproszony na scenę przez prezesa Gorola. – Jastrzębska Spółka Węglowa jest strategicznym partnerem Jastrzębskiego Węgla już od wielu lat, jak również Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. To właśnie dzięki Wam siatkarze, adepci sztuki siatkarskiej i kibice możemy powiedzieć: „Jesteśmy dumni i cieszymy się ze sponsorowania jastrzębskiej siatkówki” – powiedział przedstawiciel strategicznego partnera Klubu.
Następnie prezes Adam Gorol, mówiąc o mieście mistrzów, zaprosił na scenę prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, Annę Hetman oraz Piotra Szeredę, przewodniczącego rady miasta. Prezes ujawnił, że planowane jest nazwanie któregoś z rond w mieście na cześć jastrzębskich mistrzów sportowych. Prezydent Anna Hetman przyznała, że miasto jest kojarzone przede wszystkim z siatkówką i osiągnięciami w tejże dyscyplinie. Piotr Szereda natomiast wspomniał o Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która ma ogromne znaczenie również dla samorządu. Z obu stron wybrzmiały życzenia dalszych sukcesów dla Klubu.
W kolejnej części wydarzenia, zaproszono na scenę Jacka Kasprzyka, prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej i wiceprezesa Ryszarda Czarneckiego, prezesa Polskiej Ligi Siatkówki Artura Popko, a także prezesa Śląskiego Związku Piłki Siatkowej Marcina Weinera.
– Klub bez historii nie istnieje. Jastrzębie ma historię, prezes Adam Gorol tę historię pielęgnuje i chciałbym żeby jak najdłużej ten Klub istniał i funkcjonował, przynosił polskiej siatkówce tak doskonałe wyniki i dawał reprezentacji Polski wybitnych zawodników – powiedział Jacek Kasprzyk, gratulując prezesowi Jastrzębskiego Węgla dotychczasowych sukcesów.
Powracając raz jeszcze do przeszłości i zdobytego w 2004 roku mistrzostwa Polski, na scenie pojawił się ówczesny prezes klubu – Roman Chwastyk, który miał duży udział w tym, że jastrzębska siatkówka przetrwała gorsze czasy. Jako kolejny przyznał, że bez Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie byłoby tak dobrze jak dotychczas, a prezesowi Adamowi Gorolowi podziękował za realizowanie projektu jakim jest Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla.
Na koniec części oficjalnej, Marek Magiera powiedział, że Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla to „oczko w głowie” prezesa Gorola. Aby poprzeć te stwierdzenie faktami, został zaprezentowany film o Akademii i zeszłorocznych sukcesach w turniejach ogólnopolskich jak i międzynarodowych.
Prezentacja drużyny rozpoczęła się od filmu przedstawiającego stroje na najnowszy sezon. Jako pierwszy na boisku pojawił się nowy kapitan Jastrzębskiego Węgla – Benjamin Toniutti. Po zaprezentowaniu całego składu, prezes Adam Gorol zauważył, że brakuje w nim jednego, acz kluczowego zawodnika. Wywołano na boisko transfer-niespodziankę, którym okazał się nowy przyjmujący Klubu, Trevor Clevenot, tegoroczny mistrz olimpijski.
Na parkiecie pojawił się również zespół ze Stambułu, w którym aktualnie grają nasi byli zawodnicy – Yacine Louati, zdobywca tytułu mistrza Polski oraz Salvador Hidalgo Oliva, uwielbiany przez kibiców. Prezes klubu Jastrzębskiego Węgla wręczył zawodnikom pamiątkowe tablice z podziękowaniami za reprezentowanie barw klubowych w minionych latach.
Spotkanie transmitowane w internecie komentował Krzysztof Klepczyński, szef redakcji sportowej Radia Katowice, który zapraszał do swojego studia gości i przeprowadzał z nimi wywiady. Współkomentującym to wydarzenie był Igor Prielożny, trener mistrzów Polski z drużyną Ivett Jastrzębie-Borynia z 2004 roku.
Pokazowy mecz z wicemistrzem Turcji zakończył się zwycięstwem naszego zespołu 3:1 (25:21, 25:21, 17:25, 25:22).
Jastrzębski Węgiel wystąpił w składzie: Toniutti, Boyer, Wiśniewski, Gladyr, Clevenot, Szymura, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Szwed, Macyra, Hasanli, Dryja.
Autor: Marta Pawletko.
Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl
Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa
Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95