Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Letnia Liga PLS. Jastrzębski Węgiel zagra na piasku!

03.07.2020 Autor: Arkadiusz Modliński
Udostępnij u siebie

 

Po raz pierwszy w historii siatkarze PlusLigi sprawdzą swoje siły na piasku, w ramach Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Turnieje wystartują już 25 lipca, zaś wielki finał zaplanowano na 9 sierpnia. Wszystkie mecze na żywo pokaże Telewizja Polsat.

Główną ideą stworzenia Ligi Letniej w Piłce Siatkowej Mężczyzn był szybszy powrót ligowej siatkówki, przypomnienie o niej kibicom. Z tego powodu już wcześniej zdecydowano się przyspieszyć start wszystkich rozgrywek pod egidą PLS, a dodatkowo ten start promować już od lipca, poprzez turniej rozgrywany na piasku.

Rozgrywki Grand Prix PLS potrwają przez trzy weekendy (trzy osobne lokalizacje). Szesnaście drużyn z PlusLigi podzielono na 4 grupy. Każda z ekip zagra w jednym turnieju kwalifikacyjnym (czyli w praktyce zajmie to tylko dzień gry), po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup zagrają w turnieju finałowym (7-9 sierpnia).

Grand Prix PLS będzie rozgrywane na piasku, na boisku drużyna będzie liczyła 4 osoby (skład od 4 do 8). Zasady gry będą identyczne jak w siatkówce halowej (z tym, że każda z 4 osób może atakować), halowe wymiary będzie miało także boisko. Spotkania będą się toczyły do dwóch wygranych partii. Seta zdobędzie zespół, który pierwszy zgromadzi 25 punktów. Ewentualna trzecia partia będzie tie-breakiem rozgrywanym do 15 punktów.

Gospodarzami trzech turniejów będą: Kraków oraz Warszawa, natomiast runda finałowa odbędzie się w Gdańsku.

– Grand Prix PLS to dobry pomysł. Uczestnicząc w tych rozgrywkach można zbudować formę, skonfrontować się z rywalami i reprezentować swój klub. Jeśli fani powrócą na obiekty sportowe, trafi się im nowy, ciekawy spektakl i przyjemne wydarzenie, którego można być świadkiem. Letnia Grand Prix umożliwi też nowo zakontraktowanym zawodnikom szybciej zaprezentować się szerszej publice, mecze będą przecież transmitowane w telewizji – wylicza zalety Letniej Ligi Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

Jednocześnie jednak dodaje: – Myślę jednak, że jeżeli letnie rozgrywki miałyby być kontynuowane w kolejnych latach, to uważam, że powinny rozpocząć się wcześniej, jeszcze przed startem przygotowań do sezonu ligowego. W tym roku będziemy rywalizować na piasku już w trakcie przygotowań do nowego sezonu w PlusLidze. W momencie, kiedy zawodnicy są skupieni na pracy – początkowo głównie związanej z obciążeniami w siłowni – przed nadchodzącymi rozgrywkami PlusLigi. Mogą zatem pojawić się jakieś początkowe trudności. Może być też tak, że część klubów nie pośle w bój swoich najlepszych graczy. Uważam jednak, że turniej może tylko pomóc naszej dyscyplinie. Kto wie, może w przyszłości w takim turnieju zmierzymy się z najlepszymi siatkarzami plażowymi w Polsce? Możliwości są praktycznie nieograniczone. „Sky is the limit” – uśmiecha się opiekun Pomarańczowych.

GRUPY LIGI LETNIEJ:

grupa A (Kraków – 25.07): Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, GKS Katowice, Asseco Resovia, BBTS Bielsko-Biała

grupa B (Warszawa – 1.08): VERVA Warszawa ORLEN Paliwa, Trefl Gdańsk, Cuprum Lubin, BKS Visła Bydgoszcz

grupa C (Warszawa) – 2.08): PGE Skra Bełchatów, Indykpol AZS Olsztyn, Ślepsk Malow Suwałki, Krispol Września

grupa D (Kraków – 26.07): Jastrzębski Węgiel, Aluron Virtu CMC Zawiercie, MKS Będzin, Stal Nysa.

Terminarz gier grupy D:

godz. 9:30 Jastrzębski Węgiel – Stal Nysa

godz. 11:00 Aluron Virtu CMC Zawiercie – MKS Będzin

godz. 12:30 Stal Nysa – MKS Będzin

godz. 14:00 Jastrzębski Węgiel – Aluron Virtu CMC Zawiercie

godz. 15:30 Aluron Virtu CMC Zawiercie – Stal Nysa

godz. 17:00 MKS Będzin – Jastrzębski Węgiel

Miejsce: W Krakowie rozgrywki Grand Prix PLS odbywać się będą na terenie KS Wanda Kraków przy ulicy Bulwarowej.

Turniej finałowy – Gdańsk:

8.08: ćwierćfinały

9.08: półfinały, o 3. miejsce i finał

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin