Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Jastrzębski Węgiel wicemistrzem Polski

14.05.2022 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W czwartym meczu finału PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwyciężyła w Jastrzębiu-Zdroju 3:0 i sięgnęła po złote medale mistrzostw kraju. My zaś kończymy sezon jako wicemistrzowie Polski.

Pierwszy set czwartego meczu w rywalizacji o mistrzostwo Polski dobrze rozpoczął Jastrzębski Węgiel. Po wyblokowaniu ataku Kamila Semeniuka, piłkę ze środka skończył Łukasz Wiśniewski. Kiedy błąd w ataku popełnił Trevor Clevenot, drobna przewaga pojawiła się po stronie ZAKSY (2:3). Na szczęście niedługo później podobny błąd popełnili rywale i to my wyszliśmy na jednopunktowe prowadzenie (4:3). Następny punkt dla naszego zespołu zdobył Jurij Gladyr, który atakiem ze środka zakończył akcję rozpoczętą przez mocny serwis Jana Hadravy (5:3). Trzeci punkt przewagi dla jastrzębian zdobył Tomasz Fornal taktycznie obijając blok rywali po obronie ataku kapitana ZAKSY (7:4). Kędzierzynianie rozpoczęli odrabiać straty po obronie ataku Fornala, kiedy to zapunktował Śliwka (9:8). Jastrzębski Węgiel w kolejnej akcji obronił atak Davida Smitha, ale na kontrze zapunktował Semeniuk (10:9). Amerykański środkowy następnie doprowadził do wyrównania swoją zagrywką (10:10). Ponadto, kolejny serwis Smitha przeszedł po naszym przyjęciu na stronę rywali, a tam piłkę skończył Krzysztof Rejno (10:11). Następny punkt kędzierzynianie zdobyli po zablokowaniu Clevenota (10:12). O czas poprosił wtedy trener Jastrzębskiego Węgla, Nicola Giolito. Niestety przewaga ZAKSY wzrosła do trzech punktów po zablokowaniu Hadravy, a zagrywał wtedy Łukasz Kaczmarek (11:14). W kolejnej akcji Śliwka zapunktował atakiem z drugiej linii, powiększając prowadzenie do czterech „oczek” (11:15). Nasz zespół zdołał odrobić straty po mocnym serwisie Hadravy, dzięki atakowi Clevenota (13:15). Po wyrównanych wymianach, ZAKSA zdołała obronić atak Fornala z drugiej linii i wyprowadzić skuteczną kontrę, ponownie zwiększając swoją przewagę do trzech punktów (18:21). Później trener Jastrzębskiego Węgla dokonał zmiany zadaniowej. W polu serwisowym pojawił się Rafał Szymura, dzięki któremu udało się odrobić straty do jednego punktu (20:21). Po czasie dla drużyny z Kędzierzyna-Koźla nasz przyjmujący popełnił błąd. Natomiast niedługo później po dłuższej wymianie, w ataku pomylił się Semeniuk. Kolejny błąd w tym samym elemencie popełnił Śliwka, więc zrównaliśmy się punktowo z rywalem (23:23). Do piłki setowej doprowadził atak Kaczmarka, natomiast partię zakończył błąd Fornala.

Druga odsłona rozpoczęła się od asa serwisowego kędzierzynian, kiedy to piłka szczęśliwie przewinęła się po taśmie. Jastrzębianie zdołali doprowadzić do wyrównania po ataku Wiśniewskiego (2:2). W kolejnej akcji błąd w ataku popełnił Kaczmarek, kiedy to Jurij Gladyr zdołał przyblokować atak z drugiej linii (3:2). Niestety ZAKSA wróciła do prowadzenia dzięki zablokowaniu Hadravy (4:5). Blisko kolejnego wyrównania wyniku jastrzębianie byli po obronie Jakuba Popiwczaka, lecz niestety atak zepsuł wtedy Clevenot (6:7). Wtedy w polu serwisowym znajdował się Marcin Janusz, który swoją zagrywką skutecznie rozbijał linię przyjęcia naszego zespołu. Od jednego punktu przewagi, kędzierzynianie na kontrach doprowadzili do sześciopunktowego prowadzenia (6:12). Nicola Giolito wprowadził wtedy na boisko Szymurę za Fornala oraz Jakuba Macyrę za Gladyra, jednak strata była już zbyt duża, aby jastrzębianie zdołali jakkolwiek zareagować. Kiedy zablokowano Hadravę, wynik brzmiał już 9:16. Na boisko wszedł również Stephen Boyer. Po mocnym serwisie Semeniuka, nasz zespół dostarczył piłkę na drugą stronę, umożliwiając atak Śliwce (10:18). Po kolejnym czasie dla naszego zespołu, błąd w ataku popełnił nasz francuski atakujący (10:19). Zmniejszenie dzięwieciopunktowej straty nastąpiło po błędzie naszych rywali i asie serwisowym Clevenota (14:20). Piłkę setową kędzierzynianie zdobyli po zablokowaniu Boyera, a partię zakończył atak Semeniuka.

Galeria z meczu. Foto: Magdalena Kowolik i Arkadiusz Kogut

Galeria z trybun. Foto: Magdalena Kowolik i Arkadiusz Kogut

Trzecia odsłona finałowej rywalizacji była do pewnego momentu równie wyrównana, co pierwszy set. Na początku przegrywaliśmy 0:2, kiedy ataku nie skończył nasz francuski atakujący. Prowadzenie Jastrzębskiemu Węglowi dał Szymura, który dwukrotnie zapunktował serwisem (5:4). Niestety po błędzie w ataku Clevenota doszło do wyrównania (6:6). W kolejnych akcjach kapitan ZAKSY popełnił błąd w ataku po świetnej zagrywce Benjamina Toniuttiego (8:6). Później mieliśmy okazję zapunktować w kontrze, po dobrej obronie Popiwczaka, lecz niestety nie udało się wtedy zakończyć akcji na naszą korzyść (8:7). Przewaga po stronie kędzierzynian nastąpiła po zablokowaniu Szymury (10:11). W następnych akcjach nasz przyjmujący zdołał zapunktować po obronie ataku ze środka, a katalizatorem tej sytuacji był mocny serwis Boyera (12:11). Jednopunktowa przewaga wróciła na stronę ZAKSY dzięki punktowej zagrywce Semeniuka (12:13). Kolejna zmiana prowadzenia nastąpiła po asie serwisowym Szymury (14:13). Po czasie dla szkoleniowca Cretu, ZAKSA wyblokowała atak Clevenota i skontruowała kontrę na przełamanie wyniku (14:15). Po kilku wyrównanych wymianach, Kaczmarek zaserwował „asa” i wyprowadził swój zespół na dwupunktowe prowadzenie (18:20). Ponowna szansa na wyrównanie wyniku nie została wykorzystana przez nasz zespół przy stanie 20:21. As serwisowy Rejno spowodował zbudowanie znacznej przewagi (20:23), a do piłki meczowej doprowadził nasz błąd w ataku. Po ataku Boyera, zagrywkę zepsuł Gladyr. Tym samym Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała czwarty mecz rywalizacji finałowej, a trzeci potrzebny do sięgnięcia po tytuł mistrzów Polski.

Gratulacje dla rywali. Kibicom dziękujemy za fantastyczny doping i wsparcie w całym sezonie. Do zobaczenia!

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 17:25, 21:25)

Jastrzębski Węgiel: Hadrava, Toniutti, Gladyr, Wiśniewski, Clevenot, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Szymura, Boyer, Tervaportti, Macyra,

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Rejno, Smith, Śliwka, Semeniuk, Shoji (libero) oraz Żaliński

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin