Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Jastrzębski Węgiel w półfinale Ligi Mistrzów!

15.03.2023 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów nasz zespół po dwóch zwycięskich setach w starciu z wicemistrzem Niemiec VfB Friedrichshafen zagwarantował sobie miejsce w najlepszej czwórce drużyn na Starym Kontynencie.

Nasza drużyna rozstrzygnęła losy tej rywalizacji już po drugim secie. Wobec zwycięstwa Jastrzębskiego Węgla przed tygodniem w Niemczech 3:0, wynik 2:0 po dwóch partiach dla naszego zespołu w środowym spotkaniu zamknął sprawę awansu do półfinału Ligi Mistrzów. W trzecim secie trener Marcelo Mendez wpuścił na plac gry rezerwy, a nasi zmiennicy również nie dali szans rywalom.

Relacja z meczu:

Już pierwsza akcja meczu sygnalizowała, z jakim nastawieniem podeszli do tego spotkania zawodnicy Jastrzębskiego Węgla. Atak z drugiej linii Tomasza Fornala, a następnie pojedynczy blok Stephena Boyera i wynik brzmiał już 2:0. Następny punktowy blok, tym razem Fornala na Michale Superlaku, liderze ofensywny drużyny z Friedrichshafen, dawał nam czteropunktową przewagę (6:2). Po pierwszym czasie, o który poprosił szkoleniowiec VfB Friedrichshafen, rywale zdołali częściowo odrobić stratę punktową. Najpierw błąd w ataku popełnił Boyer, następnie w kontrze zapunktował Superlak po złym przyjęciu naszej drużyny zagrywki Dejana Vincica (8:7). Jastrzębianie nie pozwolili jednak na wyrównanie wyniku i znowu zaczęli pracować nad przewagą. W polu zagrywki był wówczas Moustapha M’Baye, którego techniczna zagrywka skutecznie utrudniała skonstruowanie skutecznego ataku przeciwnikom. Kiedy wynik brzmiał 13:8, o drugi czas w tej partii poprosił Mark Lebedew. Nie zatrzymało to jednak rozpędzonych jastrzębian, którzy w kolejnej akcji po fenomenalnej obronie Fornala na linii dziewiątego metra, zdołali wyprowadzić skuteczny atak (14:8). Następnie na zagrywce zawitał Boyer. Po jego pierwszym serwisie, Fornal zaatakował z drugiej linii w kontrze. Następnie Jurij Gladyr wygrał pojedynek na siatce, przepychając piłkę na stronę rywali (17:9). Błąd przeciwników i as serwisowy Boyera dawał nam już ogromne prowadzenie (19:9). Piłkę setową wywalczył dla zespołu M’Baye, który po efektownej obronie Jakuba Popiwczaka zdołał zablokować atak kontrujący rywali (24:13). Partię pierwszą zakończył atak Boyera (25:14).

Zobacz galerię zdjęć z boiska (fot. Magdalena Kowolik, Arkadiusz Kogut).

Zobacz galerię zdjęć z trybun (fot. Magdalena Kowolik, Arkadiusz Kogut).

Drugiego seta jastrzębianie rozpoczęli równie agresywnie, co poprzednią partię. Pierwszy punkt zdobył Fornal bezpośrednio z pola zagrywki. Niestety później gra już nie układała się po naszej myśli. Zawodnicy VfB Friedrichshafen wyszli pierwszy raz na prowadzenie po bloku Andre Browna na środku (1:2). Następnie błąd w ataku popełnił Trevor Clevenot (4:5). Niedługo później udało nam się odzyskać prowadzenie, kiedy to rywale zaatakowali w antenkę (6:5). Niestety przewagi tej nie udało się utrzymać na długo. Po niewykorzystanym ataku z naszej strony, rywale zaczęli punktować. W polu zagrywki znajdował się wtedy Ziga Stern, który znacząco utrudniał skonstruowanie pierwszej akcji naszej drużynie (8:11). Po czasie dla szkoleniowca Marcelo Mendeza, przyjmujący niemieckiej drużyny pomylił się i to jastrzębianie zaczęli pracować nad zniwelowaniem dystansu punktowego. Do wyrównania doprowadziliśmy dzięki zagrywce M’Baye (12:12). Na prowadzenie natomiast wyszliśmy nieco później, a to za sprawą potrójnego bloku ustawionego przez naszą drużynę po serwisie Boyera (14:13). Na dwa punkty odskoczyliśmy znowuż po bloku, tym razem Fornala po serwisie Jurija Gladyra (17:15). Po akcji wypełnionej długimi wymianami, w swoim stylu na skrzydle zapunktował Clevenot, co dawało nam już czteropunktową przewagę (21:17). Piłkę setową zapewnił nam błąd rywali, a piłkę na wagę awansu do półfinału Ligi Mistrzów skończył w ataku Boyer (25:20).

Po wywalczeniu awansu, trener Marcelo Mendez zmienił cały skład naszej drużyny. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie poziomu sportowego w tym meczu. Na początek mocnym atakiem ze środka popisał się Dawid Dryja, następnie w bloku zapunktowali Jakub Macyra i Rafał Szymura (2:0). Niedługo później rywale zdołali jednak nie tylko doprowadzić do remisu, ale też wyjść na prowadzenie (2:3). Sytuacja ta zmieniła się po asie serwisowym Macyry, który, jak się później okazało, dopiero zaczynał swoją serię w tym elemencie (6:5). W następnych akcjach punkty zdobywał Jan Hadrava ze skrzydła (8:5). O czas poprosił wtedy Mark Lebedew, jednak nie zdołało to wybić z rytmu naszych zawodników. Po dłuższej akcji znowu atakiem ze środka zapunktował Dryja, a następnie to rywale popełnili błąd (10:5). Po zaciętych wymianach wynik nie ulegał większym zmianom, jastrzębianie cały czas utrzymywali wysokie prowadzenie. W efektownej akcji zabłysnął Szymura, który zaatakował z drugiej linii, a piłka odbita od bloku rywali długo wracała na naszą stronę, by końcowo wylądować poza boiskiem (19:11). Później Szymura popisał się również wystawą do Hadravy, który zmieścił piłkę po ciasnym skosie (21:12). Asem serwisowym pochwalić się może również rozgrywający Eemi Tervaportti w końcówce tego meczu (22:12). Piłkę kończącą spotkanie ćwierćfinałowe zaatakował Szymura (25:16).

Jastrzębski Węgiel – VfB Friedrichshafen 3:0 (25:14, 25:20, 25:16). MVP: Benjamin Toniutti.

Jastrzębski Węgiel: Boyer, Toniutti, Gladyr, M’Baye, Fornal, Clevenot, Popiwczak (libero) oraz Hadrava, Tervaportti, Szymura, Macyra, Dryja, Dębski, Granieczny (libero)

VfB Friedrichshafen: Superlak, Vincić, Brown, Nedeljković, Cacić, Stern, Bann (libero) oraz Peter, Vicentin, Biernat, Kohn

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin