Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Jastrzębski Węgiel sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Siatkarze wezmą udział w kampanii „Biała wstążka”

06.12.2022 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

Podczas dzisiejszego meczu z Cerradem Eneą Czarnymi Radom rozgrywanego w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej (godz. 21:00) nasza drużyna wystąpi z białymi wstążkami przypiętymi do meczowych koszulek jako symbol sprzeciwienia się przemocy wobec kobiet.

Wydarzenie to będzie jednym z punktów programu kampanii „Biała wstążka”, mającej na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania, promowania wzorców mężczyzn, którzy nie krzywdzą, a chronią. Akcja trwa od 25 listopada, a zakończy się 6 grudnia, właśnie w dniu meczu 14. kolejki PlusLigi pomiędzy naszym zespołem i drużyną Cerradu Enei Czarnych Radom.

Myślę, że udział w akcji „Biała wstążka” to jest dla nas najzwyklejszy w świecie obowiązek, bo przemoc nigdy nie jest czymś właściwym, a przemoc wobec kobiet to już w ogóle jest coś niewyobrażalnego. Uważam, że jako człowiek i jako mężczyzna, każdy z nas ma obowiązek chronić kobiety. Zazwyczaj są to najlepsze i najważniejsze osoby w naszym życiu. Dyskryminacja, przemoc, hejt, to wszystko co nam się z tym kojarzy, jest złe, negatywne i nie powinno się nigdzie w życiu wydarzyć – mówi Jakub Popiwczak, libero Jastrzębskiego Węgla.

Hasło, które towarzyszy tegorocznej akcji brzmi: „Hejt – przemoc zaczyna się od słów”. W ramach kampanii na terenie miasta zaplanowano szereg działań informacyjno-edukacyjno-promocyjnych. Miały miejsce m.in.: akcje informacyjne, trening samoobrony dla kobiet, dyżury specjalistów i porady specjalistyczne, w ramach których osoby doświadczające przemocy mogły uzyskać wsparcie oraz informację w zakresie przysługujących im praw i instytucji niosących pomoc.

Nie zabrakło także prelekcji w szkołach, a policjanci wspólnie z pracownikami socjalnymi na ulicach przypinali mężczyznom białe wstążki – jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie zostaną sprawcami przemocy wobec kobiet i będą na nią reagować. W ramach akcji przeprowadzono również konkurs plastyczny pod nazwą „Hejt– przemoc zaczyna się od słów”, który był adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem było propagowanie wśród młodzieży zachowań i postaw uwrażliwiających na wszelkie formy przemocy w rodzinie oraz kreowanie działań i postaw współpracy w tym zakresie ze szkołą i środowiskiem.

Kampania „Białej Wstążki” to akcja międzynarodowa. Została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Białe wstążki po raz pierwszy założyli mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 roku postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 roku w budynku Politechniki w Montrealu. Napastnik, 25-letni mężczyzna uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych, technicznych.

Inicjatorem kampanii „Białej Wstążki” w Jastrzębiu-Zdroju jest Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający w naszym mieście. W tegoroczną kampanię włączyli się przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Komendy Miejskiej Policji, Sądu Rejonowego, Straży Miejskiej, Urzędu Miasta – Wydział Edukacji i Wydział Dialogu Społecznego. Ponadto akcję wsparły lokalne firmy, MOSiR oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA (sekcja polska).

Akcja prowadzona jest w mieście po raz 6. Kampanię honorowym patronatem objęła prezydent miasta Anna Hetman.

 

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin