Jastrzębski Węgiel mistrzem Polski!!! [FOTO, WIDEO]

18.04.2021 Autor: Arkadiusz Modliński

Stało się! Po 17 latach przerwy nasz Klub sięgnął po drugi w swoje historii złoty medal mistrzostw Polski!

Stawka niedzielnego starcia, choć ogromna, to nie sparaliżowała naszej drużyny. Po wygranej w minioną środę w Kędzierzynie-Koźlu 3:1 było jasne, że zwycięstwo naszej ekipy nad Grupą Azoty ZAKSĄ w drugim meczu w serii do dwóch wygranych zapewni Jastrzębskiemu Węglowi tytuł mistrzowski.

Nasza drużyna przystąpiła do tego spotkania w takim samym składzie, jak w pierwszym starciu o złoto. Z kolei w szeregach rywali od samego początku na placu gry pojawił się zmagający się ostatnio z urazem pleców libero Paweł Zatorski.

MISTRZOWSKA GALERIA ZDJĘĆ 1.

MISTRZOWSKA GALERIA ZDJĘĆ 2.

Początek pierwszego seta był piorunujący w wykonaniu gości, którzy przy zagrywkach Aleksandra Śliwki zbudowali dużą przewagę punktową (6:1). Nasz zespół szybko się otrząsnął i po asie serwisowym Tomasza Fornala zmniejszył straty do dwóch „oczek” (5:7). ZAKSA znów jednak odskoczyła (7:12). Już przy stanie 7:13 doszło do zmiany w naszym zespole. Yacine’a Louatiego zastąpił Rafał Szymura i od razu popisał się asem (9:13). Przy wyniku 12:18 na boisku zameldował się Jakub Bucki, który zmienił Mohameda Al Hachdadiego. Zmiennicy dali impuls do walki i przy stanie 19:22 trener Nikola Grbić wziął czas dla swojej ekipy. Po pauzie Jurij Gladyr zastopował Śliwkę (20:22). Mieliśmy nawet w górze piłkę na dwudziesty pierwszy punkt, ale nie wykorzystaliśmy jej. Rywal wygrał premierową partię 25:22.

W drugiego seta weszliśmy mocnym uderzeniem ze strony Rafała Szymury. Potem niestety znów do głosu doszli goście (4:6, 5:8). Od stanu 8:10 w pole serwisowe powędrował Bucki i trzykrotnie posłał asy na stronę ZAKSY (11:10). Z walki cios za cios wyrwał nas piękny blok Fornala na Kaczmarku (16:14). Po czasie wziętym przez trenera gości Bucki dołożył kolejny punkt (17:14). Udane kontry Szymury i Fornala dały nam wynik 21:17. Natomiast na zagrywce kapitalnie prezentował się Bucki. Świetnie grający nasz zespól sięgnął po wygraną w partii (25:19).

W trzecią część meczu znowu lepiej wkroczyli goście (5:8), ale podobnie jak w poprzednim secie nasza drużyna nie pozwoliła rozpędzić się przeciwnikom (11:11). Widowisko było przednie, a nasz zespół twardo naciskał na kędzierzynian (15:14). Kiedy Gladyr zatrzymał blokiem Davida Smitha zyskaliśmy dwa punkty zapasu (17:15). Autowy atak Kamila Semeniuka oznaczał rezultat 19:16. As Benjamina Toniuttiego zmniejszył naszą przewagę do jednego „oczka” (21:20). Znakomicie prezentował się na środku Łukasz Wiśniewski (22:20). Później doszło do bitwy cios za cios (22:22, 23:23). Jako pierwsi mieliśmy setbole, ale ZAKSA pozostała w grze. Następnie to goście byli na czele (26:25), ale  przetrwaliśmy ich napór. Ostatnie słowo należało do Wiśniewskiego (27:25).

Początek czwartego seta zaczęliśmy tak jak dwa poprzednie. Najpierw prowadziła ZAKSA (8:5), ale przy zagrywce Szymury zmniejszyliśmy dystans do przeciwników do jednego punktu (7:8). Kolejny w tym meczu as Śliwki ponownie zwiększył stan posiadania drużyny przeciwnej (11:8). Jastrzębski Węgiel próbował wywrzeć presję na rywalach, ale bezskutecznie. ZAKSA wyraźnie się rozkręciła (15:11). Wówczas na plac gry wrócił Louati (zmienił Fornala). Dwa skuteczne bloki naszej ekipy (najpierw Gladyra, a potem Szymury) zmniejszyły przewagę kędzierzynian do jednego punktu (15:16). Po czasie wziętym przez Nikolę Grbicia Śliwka pomylił się w ataku (16:16)! Zaraz potem podwójny blok zatrzymał Śliwkę i wyszliśmy na prowadzenie (18:17). As Gladyra był równoznaczny z rezultatem 20:18 dla JW. ZAKSA jednak wyrównała (20:20). Wytrzymaliśmy tę wojnę nerwów rozstrzygnęliśmy seta i całe spotkanie na swoją korzyść.

Jastrzębski Węgiel mistrzem Polski!!!

Brawo, drużyna! Brawo sztab! Brawo, Klub! Brawo MY!!!

Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:23)

Jastrzębski Węgiel: Al Hachdadi, Kampa, Gladyr, Wiśniewski, Louati, Fornal, Popiwczak (libero) oraz Szymura, Bucki, Tervaportti

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Toniutti, Smith, Kochanowski, Semeniuk, Śliwka, Zatorski (libero) oraz Kluth, Rejno, Depowski