Zaloguj się Koszyk
32 476 48 95

Francja wygrywa Ligę Narodów, Polska z brązowym medalem

01.07.2024 Autor: Marcin Fejkiel
Udostępnij u siebie

W rozgrywanym w Łodzi finale turnieju finałowego Ligi Narodów reprezentacja Francji pokonała Japonię 3:1 i sięgnęła po złote medale VLN. Brązowe krążki przypadły Polakom, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali ze Słowenią 3:0. Tomasz Fornal został wybrany do Drużyny Marzeń łódzkiego turnieju.

W łódzkim turnieju finałowym wystąpiło dziewięciu przedstawicieli Jastrzębskiego Węgla. Polskę reprezentowali: Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak, Norbert Huber i Łukasz Kaczmarek. W składzie Francji mieliśmy Benjamina Toniuttiego i Timothee Carle. Reprezentacją Argentyny dowodził z ławki trenerskiej Marcelo Mendez, który w swoich szeregach miał Luciano Vicentina, natomiast w sztabie szkoleniowym reprezentacji Słowenii pracował w roli asystenta trenera Gheorghe Cretu Bogdan Szczebak.

Argentyńczycy zakończyli zmagania na ćwierćfinale. Chociaż w starciu ze Słowenią prowadzili 2:1 w setach, to Słoweńcy, najlepsza drużyna fazy interkontynentalnej VNL, zdołała odwrócić losy meczu i po tie-breaku awansować do strefy medalowej. Francuzi, nie bez kłopotów, pokonali odmłodzoną reprezentację Włoch (3:2), natomiast biało-czerwoni zwyciężyli z Brazylią 3:1, pomimo tego że gładko ulegli w pierwszym secie, a drugiego również zaczęli gorzej od rywali. Od początku turnieju finałowego kapitalną formą imponował przyjmujący naszego klubu Tomasz Fornal.

W półfinale odczuwająca trudy VNL-u Słowenia (grała praktycznie cały czas nie zmienionym składem) uległa 0:3 rewelacyjnie spisującym się w Łodzi Japończykom. Polacy trafili zaś na Francuzów. Pomimo wygranej pierwszej partii do 22 i prowadzenia 17-12 w drugim secie, nasze Orły nie zdołały złamać Trójkolorowych, którzy zwyciężyli w całym spotkaniu po zaciętym tie-breaku zakończonym wynikiem 18-16.

W niedzielnym meczu o 3. miejsce Polacy nie dali większych szans Słowenii, pieczętując zdobycie brązowych medali Ligi Narodów – trzecich w historii tych rozgrywek, a licząc z Ligą Światową czwartych krążków z tego kruszcu.

Po złote medale tej imprezy sięgnęli Francuzi, którzy w finale pokonali 3:1 Japończyków. Po skończonym meczu finałowym odbyła się ceremonia medalowa. Statuetkę  z rąk prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej Arego Gracy dla najlepszej drużyny tegorocznego turnieju odebrał kapitan Jastrzębskiego Węgla Benjamin Toniutti. Następnie wybrano Drużynę Marzeń turnieju. Wielką radość sprawił nam fakt, iż w dwójce najlepszych przyjmujących VLN 2024 znalazł się nasz zawodnik, Tomasz Fornal.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin