CEV: Rozgrywki bieżącej edycji europejskich pucharów zakończone

Opublikowany przez 23 kwietnia, 2020 19:38

Rozmiar czcionki : A- A A+

W związku z pandemią COVID-19 Europejska Konfederacja Siatkówki CEV podjęła dzisiaj decyzję o zakończeniu sezonu w rozgrywkach klubowych pod jej auspicjami w edycji 2019/2020.


W komunikacie przesłanym do wszystkich zainteresowanych stron czytamy między innymi: „Naszym najważniejszym celem jest gra w siatkówkę. Siatkówka to nasze życie, a siatkarska działalność jest zapisana w DNA naszych instytucji. Anulowanie rozgrywek nie było łatwym zadaniem. Jednak w obliczu światowej pandemii musimy respektować inne priorytety”.

Sezon 2019/2020 w rozgrywkach klubowych na Starym Kontynencie został zatem zakończony. Wszystkie dotychczas rozegrane mecze zostały anulowane, a zwycięzcy poszczególnych kategorii pucharów (Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge) w tej edycji nie zostaną wyłonieni.

Jastrzębski Węgiel uczestniczył w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. W wyniku losowania nasz zespół trafił do grupy z rosyjskim gigantem Zenitem Kazań, mistrzem Belgii VC Greenyard Maaseik oraz tureckim Halkbankiem Ankara. Nasza drużyna nie była faworytem grupy C, a mimo to wygrała fazę grupową, zwyciężając w pięciu z sześciu rozegranych spotkaniach.

Do historii Klubu, ale i annałów siatkówki przejdzie wiktoria odniesiona nad sześciokrotnym triumfatorem Ligi Mistrzów, Zenitem na jego terenie. Nasz zespół przegrywał w Kazaniu 1:2 w setach, ale podniósł się i w niezwykły sposób zdołał odwrócić losy tego meczu. Pomimo wyniku 14:9 na korzyść naszego rywala w piątej partii, nasza drużyna zwyciężyła w tie-breaku 16:14 i w całym spotkaniu 3:2.

Równie wielkich emocji dostarczył mecz z Zenitem przed własną publicznością. Przy ogłuszającym dopingu wypełnionej po brzegi trzytysięcznej Hali Widowiskowo-Sportowej nasza ekipa wygrała tę batalię 3:1, pieczętując tym samym awans do ćwierćfinału najbardziej prestiżowych rozgrywek.

W najlepszej ósemce siatkarskich drużyn w Europie los skojarzył nasz zespół z włoską potęgą Trentino Volley. Dwumecz ten jednak nie doszedł do skutku z powodu wybuchu pandemii koronawirusa.

W związku z przedłużającym się zawieszeniem rozgrywek w dobie pandemii COVID-19 Jastrzębski Węgiel 5 kwietnia wystąpił do CEV z wnioskiem, aby w przypadku braku możliwości dokończenia bieżącej edycji rozgrywek Ligi Mistrzów, do kolejnej jej edycji w sezonie 2020/2021 włączony został zespół Jastrzębskiego Węgla oraz inne zespoły, które w tej edycji pozostały jeszcze w grze, a z przyczyn od nich niezależnych nie mają możliwości dokończenia tych rozgrywek.

Nasz udział w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów był jak piękny sen i dostarczył nam wszystkim niezapomnianych emocji. Szkoda, że naszą wspaniałą przygodę w tych rozgrywkach zakończyła pandemia koronawirusa. Od początku jednak stałem na stanowisku i dałem temu jasny wyraz przy okazji niedoszłych meczów z Trentino Volley, że zdrowie i życie zawodników jest najważniejsze. Z tego względu szanuję dzisiejszą decyzję CEV o zakończeniu sezonu w europejskich pucharach. Jednocześnie ciągle wierzę w to, że nasz wniosek z 5 kwietnia zostanie przez Europejską Konfederację Siatkówki rozpatrzony pozytywnie – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.