3 listopada, w katowickim Spodku, odbędzie się pierwsze starcie w tym sezonie dwóch najmocniejszych polskich drużyn ostatnich lat – Jastrzębskiego Węgla i Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
– Dwukrotnie w katowickim Spodku odbywały się finały mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, w których walczyła reprezentacja Polski. Teraz w obiekcie będącym mekką polskiej siatkówki zmierzą się najlepsze drużyny krajowe. Wierzę, że kibice po raz kolejny pokażą klasę i mocnym dopingiem wesprą siatkarzy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Kibice, którzy wybiorą się do legendarnej polskiej hali, zobaczą w akcji wielu bohaterów tegorocznego sezonu reprezentacyjnego, który dla Polski jest bardzo udany, bo biało-czerwoni wygrali Ligę Narodów i Ligę Mistrzów, a teraz walczą o miejsce w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. W obu drużynach jest w sumie siedmiu aktualnych mistrzów Europy – Jakub Popiwczak, Tomasz Fornal i Norbert Huber w Jastrzębskim Węglu oraz Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek i Marcin Janusz w Grupie Azoty ZAKSIE. A to nie koniec wielkich nazwisk, bo przecież w obu zespołach jest jeszcze wielu wybitnych graczy zagranicznych, jak choćby Francuzi Benjamin Toniutti i Jean Patry w Jastrzębskim Węglu, czy Amerykanie Eric Shoji i David Smith w Grupie Azoty ZAKSIE.
– Jeśli słyszymy, że gra Jastrzębski Węgiel z Grupą Azoty ZAKSĄ to od razu wiemy, że czeka nas fantastyczne widowisko. Gdy jednak jeszcze dodamy stawkę, otoczkę i miejsce tego starcia, to już jest jasne, że czeka nas wielkie siatkarskie święto. Spodek to miejsce wyjątkowe dla polskiej siatkówki i jestem pewien, że 3 listopada wypełni się do ostatniego miejsca – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.
AL-KO Superpuchar Polski to pierwsze trofeum, które można zdobyć w sezonie 2023/2024. Mecz, w którym rywalizują mistrz Polski i zwycięzca TAURON Pucharu Polski, regularnie rozgrywany jest od 2012 roku – czterokrotnie wygrała go PGE GIEK Skra Bełchatów, po dwa triumfy mają Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a po jednym Asseco Resovia Rzeszów, Trefl Gdańsk i Projekt Warszawa. W dwóch ostatnich latach AL-KO Superpuchar Polski trafiał w ręce graczy Jastrzębskiego Węgla po zwycięstwach nad Grupą Azoty ZAKSĄ – 3:0 w 2021 roku i 3:2 w 2022.
Rywalizacja jastrzębsko-kędzierzyńska w ostatnich sezonach skupia uwagę kibiców w całej Polsce, bo jej wyniki często decydują o najważniejszych siatkarskich rozgrywkach – i to nie tylko w Polsce. Trzy ostatnie sezony PlusLigi kończyły się finałami z udziałem tych zespołów, a Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagrały także w czterech ostatnich finałach TAURON Pucharu Polski, dwóch ostatnich meczach o AL-KO Superpuchar Polski i w ostatnim finale Ligi Mistrzów. Kto osiągnął lepsze wyniki? Więcej trofeów wygrała drużyna z Kędzierzyna-Koźla, która ma na swoim koncie zwycięstwo w polskim finale Ligi Mistrzów oraz wygrane we wszystkich finałach TAURON Pucharu Polski. W rywalizacji o triumf w PlusLidze kędzierzynianie wygrali raz, a jastrzębianie dwa. Zwyciężyli także we wszystkich meczach o AL-KO Superpuchar.
Mecz mistrzów Polski z Jastrzębskiego Węgla ze zdobywcami TAURON Pucharu Polski z Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zostanie rozegrany w wyjątkowej dla polskiej siatkówki hali, bo katowicki Spodek od wielu lat nazywany jest „mekką” tej dyscypliny sportu w Polsce. Drużyna narodowa rozegrała tu wiele fantastycznych meczów, ale szczególnie w pamięć kibiców zapadły z pewnością mistrzostwa świata w 2014 roku, wygrane przez polski zespół. Biało-czerwoni rozegrali w Spodku dwa ostatnie mecze tej imprezy, czyli półfinał z Niemcami i finał z Brazylią.
– Przez lata Spodek wypracował sobie miano hali magicznej dla naszej siatkówki. Zawsze panuje tu fantastyczna atmosfera na meczach reprezentacji, a teraz postanowiliśmy zorganizować tu mecz o AL-KO Superpuchar Polski. Atutów jest bardzo dużo, czyli magia hali, wielu reprezentantów Polski w obu drużynach, którzy w tym sezonie wygrali Ligę Narodów i mistrzostwa Europy, ale także wygoda dla kibiców obu drużyn, bo zarówno z Kędzierzyna-Koźla, jak i Jastrzębia-Zdroju można dojechać do Spodka w godzinę – dodaje Popko.
Już jutro (piątek 6.10.) rusza sprzedaż biletów na ten wyjątkowy mecz. Spotkanie Jastrzębski Węgiel – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle o AL-KO Superpuchar Polski odbędzie się w piątek, 3 listopada, o godz. 17.30 w katowickim Spodku.
Bilety dostępne w systemie eBilet.pl.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.
Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl
Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa
Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95