Nikodem Wolański

Pochodzący z Częstochowy zawodnik jest wychowankiem miejscowego Norwida. W częstochowskiej kuźni talentów zaczynał grę w 2003 roku od mini siatkówki, a łącznie w klubie spod Jasnej Góry spędził 10 lat. W tym czasie (od pierwszej klasy szkoły średniej) został objęty centralnym szkoleniem w SMS PZPS Spała. Z Norwidem dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Polski juniorów i dwa razy był wicemistrzem Polski w kategorii kadetów.

W 2013 roku zadebiutował w PlusLidze. Jego pierwszym klubem w krajowej elicie siatkówki był Effector Kielce. Po roku spędzonym w klubie ze świętokrzyskiego przeniósł się nad Brdę. W Bydgoszczy w swoim pierwszym sezonie trafił „pod skrzydła” obecnego selekcjonera reprezentacji Polski, Vitala Heynena. Drużyna zakończyła rozgrywki na wysokim piątym miejscu. Drugi sezon – już pod szyldem Łuczniczki – nie był tak udany dla bydgoskiego klubu. Po sezonie doszło do sporych zmian kadrowych w zespole.

Z klubem rozstał się także Nikodem, który postanowił spróbować swoich sił za granicą. Wybór padł na jeden z najlepszych klubów belgijskich Noliko Maaseik, którym z ławki trenerskiej dowodził wówczas inny z – tyle że byłych – selekcjonerów kadry Polski Daniel Castellani.

Reprezentując Noliko Nikodem wywalczył wicemistrzostwo Belgii oraz Superpuchar tego kraju. Ponadto zadebiutował w Lidze Mistrzów, gdzie rozegrał między innymi dwa mecze przeciwko ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle prowadzonej wtedy przez obecnego szkoleniowca Pomarańczowych Ferdinando De Giorgiego. W minionym sezonie wrócił do Polski i wybrał pierwszoligowy klub AZS PWSZ Stal Nysa.

Kluby: Norwid Częstochowa, SMS Spała, Effector Kielce, Transfer Bydgoszcz, Łuczniczka Bydgoszcz, Noliko Maaseik, AZS PWSZ Stal Nysa.

Informacje o zawodniku

Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1994r.
Racibórz, Polska
Wzrost 198 cm
Masa ciała 85 kg
Pozycja Rozgrywający
Zasięg w ataku 341 cm
Zasięg w bloku 320 cm