Sklep

Klub Sympatyka Jastrzębskiego Węgla

Siatkówka od lat należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w kraju. Swoją medialność zawdzięcza fantastycznym osiągnięciom reprezentacji w postaci mistrzostwa oraz wicemistrzostwa świata, a także mistrzostwa Europy. Sukcesy siatkarskiej kadry narodowej były motorem napędowym i kołem zamachowym dla ligi. Dziś siatkarskie rozgrywki krajowe są na poziomie, który plasuje je obok Włoch i Rosji – wśród trzech najmocniejszych lig na kontynencie. W odniesieniu do polskich fanów siatkówki można mówić o swoistym fenomenie. Prezydent światowej federacji siatkarskiej powiedział wprost, iż polscy kibice są „najlepsi na świecie”. Siatkówka w Polsce stała się sportem dla wszystkich. Nie antagonizuje, a łączy. Polski fan siatkówki potrafi w kulturalny sposób przeżywać siatkarskie widowisko. Jest wolny od agresji, radosny, roztańczony i rozśpiewany. Nic dziwnego więc, że atmosfera panująca na meczach siatkarskich potrafi działać jak magnes. Uczestnikami siatkarskiego święta z chęcią zostają również znani przedstawicie innych dyscyplin sportowych, nieraz biegunowo odległych od tej dyscypliny. Z dumą możemy podkreślić, że i nasz klub zaskarbił sobie sympatię ludzi wywodzących się z zupełnie innych dziedzin sportowych. Są wśród nich takie znakomitości sportowe, jak:

pilka

Andrzej Szarmach

– wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, dwukrotny srebrny medalista mistrzostw świata z 1974 roku z RFN oraz z 1982 roku z Hiszpanii (za trzecie miejsce przyznawano wówczas srebrny medal, za czwarte – brązowy), srebrny medalista olimpijski i król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Montrealu z 1976 roku. W czasie kariery zyskał przydomek „Diabeł”. W latach 1981 i 1982 uznany przez „France Football” najlepszym obcokrajowcem pierwszej ligi francuskiej. W ekstraklasie polskiej zdobył 109 goli. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (na zdj. u góry po lewej).

pilka

Jerzy Garpiel

– piłkarz ręczny Hutnika Kraków, olimpijczyk z Moskwy (1980). Dwukrotny mistrz Polski w barwach Hutnika, największy sukces odniósł w barwach narodowych będąc członkiem zespołu, który podczas MŚ w Dortmundzie (1982) wywalczył brązowy medal. W latach osiemdziesiątych grał w RFN.

pilka

Wojciech Tkacz

– hokeista, syn Andrzeja (świetnego bramkarza hokejowego). Wychowanek Baildonu Katowice, zawodnik GKS Katowice, szwedzkiej IK Mora, Unii Oświęcim, KKH Katowice, niemieckiej ESC Dorfen, GKS Tychy. Dwukrotny wicemistrz kraju, 4-krotny brązowy medalista MP. Wielokrotny reprezentant Polski, olimpijczyk z Albertville (1992). Dyrektor MOSiR w Mikołowie.


pilka Jan Gmyrek

– piłkarz ręczny, były reprezentant kraju, jeden z najwybitniejszych piłkarzy ręcznych, olimpijczyk z Monachium (1972) i brązowy medalista IO w Montrealu (1976). Zawodnik AZS Kraków, Stali Mielec i Hutnika Kraków. Trzykrotny mistrz Polski, dwukrotny finalista MŚ, srebrny medalista PŚ, rozegrał w barwach narodowych 160 spotkań (1970-1979). Odznaczony m. in. Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

pilka Engelbert Szolc

– piłkarz ręczny, olimpijczyk z Monachium z 1972 roku. Uczestnik mistrzostw świata w 1970 roku oraz mistrzostw w roku 1974 roku. W latach 1968 – 1974 w reprezentacji Polski wystąpił 78 razy. Występował w Górniku Siemianowice, Pogoni Zabrze, austriackim Union Krems, z którym dwukrotnie zdobył mistrzostwo Austrii, a także w GKS „Grunwald” Ruda Śląska oraz Polonii Łaziska Górne. Zbigniew Gawlik – piłkarz ręczny krakowskiego Hutnika, olimpijczyk z Moskwy (1980). W barwach krakowskiego klubu zdobył trzykrotnie tytuł mistrza Polski, zaś na arenie międzynarodowej czołowym jego osiągnięciem był brązowy medal MŚ w Dortmundzie (1982). fot. Rafał Rusek Po zakończeniu gry w Hutniku, przez kilka lat grał z powodzeniem w Austrii. Jest przedsiębiorcą.


klub_symaptyka

pilka

 Andrzej Tłuczyński

– piłkarz ręczny,mistrz Polski i wielokrotny reprezentant kraju. Początkowo był siatkarzem w zespole Stal Kraśnik Fabryczny, a następnie grał w koszykówkę w Tęczy Kielce oraz Legii Warszawa. Piłkę ręczną zaczął trenować dopiero w 1976, od 1978 do 1984 występował w Koronie Kielce. Później grał w klubach francuskich. W sezonie 1992/1993 występował jako grający drugi trener w Iskrze Kielce, zdobywając mistrzostwo Polski. Sukces ten powtórzył w sezonie 1993/1994 już tylko w roli II trenera kieleckiego klubu.

'';
0

Your Cart