Historia jastrzębskiej siatkówki sięga 1949 roku, kiedy to powstał klub LZS Jastrzębie. Protoplastą dzisiejszego klubu Jastrzębski Węgiel był jednak założony w 1961 roku Górnik Jastrzębie, przemianowany potem na Górnik JAS-MOS. Od zawsze związany z górnictwem klub z roku na rok się rozwijał.

Od 1970 roku klub nosił nazwę GKS Jastrzębie, potem po podziale wielosekcyjnego klubu – KS Jastrzębie Borynia.

Wreszcie od 2004 roku funkcjonuje pod obecną nazwą Jastrzębski Węgiel.

W 1971 roku po raz pierwszy wygrał rywalizację w okręgu i walczył o awans do II ligi. Sztuka awansu na szczebel centralny udała się jednak dopiero w 1979 roku.

W II lidze klub występował z roczną przerwą aż do 1989 roku. Wówczas po raz pierwszy w swej historii wywalczył awans do siatkarskiej ekstraklasy pod kierunkiem trenera Waldemara Kuczewskiego. Od momentu awansu do chwili obecnej Jastrzębski Węgiel odgrywa jedną z najważniejszych ról w polskiej siatkówce.

Już debiut w ekstraklasie w 1990 roku przyniósł drużynie czwarte miejsce w Polsce i awans do europejskich pucharów. W 1991 roku pod kierunkiem trenera Bronisława Orlikowskiego jastrzębska drużyna zdobyła pierwszy w swej historii brązowy medal mistrzostw Polski.

Po kilku nieco słabszych latach i grze w serii B ekstraklasy, od 1997 roku już nieprzerwanie występuje w siatkarskiej elicie noszącej od 2008 roku nazwę PlusLigi. W 2001 i 2003 roku pod kierunkiem trenera Jana Sucha drużyna wywalczyła kolejne dwa brązowe medale mistrzostw kraju.Największe sukcesy zespół notuje jednak od 2004 roku, gdy partnerem drużyny została Jastrzębska Spółka Węglowa. Od tej pory klub zdobywał prestiżowe trofea nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie.

W 2004 roku pod kierunkiem słowackiego trenera Igora Prielożnego drużyna wywalczyła pierwszy w swej historii tytuł mistrza Polski, po zwycięstwach w finałowych meczach nad AZS Olsztyn.

Kolejne lata również obfitowały w wielkie osiągnięcia. W 2005 roku Jastrzębski Węgiel zajął czwarte miejsce, ale już rok później wywalczył pierwszy tytuł wicemistrza kraju, pod kierunkiem trenera Ryszarda Boska. W 2007 roku ponownie został wicemistrzem Polski pod wodzą włoskiego szkoleniowca Tomaso Totolo. W 2008 roku klub po raz pierwszy awansował do finału Pucharu Polski, ale uległ w nim AZS Częstochowa. W 2009 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Polski i fantastycznie grał w europejskich rozgrywkach – Challenge Cup, gdzie doszedł aż do wielkiego finału, pokonując po drodze jedną z najsłynniejszych drużyn Europy – włoski Sisley Treviso.

Fantastyczny był dla klubu także sezon 2009/2010. Jastrzębski Węgiel wywalczył w nim po raz pierwszy Puchar Polski po dramatycznym finale z Asseco Resovią Rzeszów, a także kolejne wicemistrzostwo Polski. Te ostatnie sukcesy odniósł pod batutą włoskiego szkoleniowca Roberto Santillego.

W sezonie 2010/2011 drużyna odniosła ogromny sukces na arenie międzynarodowej, awansując do turnieju finałowego prestiżowych rozgrywek europejskiej Ligi Mistrzów. W doborowym „towarzystwie” włosko-rosyjskim (Trentino BetClic, Zenit Kazań, Dinamo Moskwa) Jastrzębski Węgiel zajął w turnieju Final Four 4. miejsce. Ten sukces oznaczał także udział w Klubowych Mistrzostwach Świata – najbardziej prestiżowej imprezie klubowej na świecie.

W grudniu 2010 roku trenerem drużyny został siatkarz stulecia FIVB – Lorenzo Bernardi. Prowadzona przez niego drużyna wywalczyła w 2011 roku w Katarze Klubowe Wicemistrzostwo Świata, po drodze pokonując m.in. potęgi z Rosji (Zenit Kazań) oraz Brazylii (SESI Sao Paulo) i ulegając dopiero w wielkim finale najbardziej utytułowanej pod tym względem ekipie z Trento.

Następnie, w sezonach 2012/2013 oraz 2013/2014 Włoch dwukrotnie doprowadził zespół do brązowego medalu mistrzostw Polski. W drugim z wymienionych sezonów prowadzona przez niego drużyna awansowała po raz drugi do turnieju finałowego Ligi Mistrzów, gdzie po pasjonującym boju z Zenitem Kazań sięgnęła w Ankarze po brązowe medale najbardziej prestiżowego z europejskich pucharów. Lepsze okazały się jedynie dysponujące nieporównywalnie większymi budżetami siatkarskie mocarstwa z Rosji – Biełogorie Biełgorod oraz Turcji – Halkbank Ankara.

W sezonie 2014/2015 na stanowisku szkoleniowca zatrudniony został kolejny Włoch, Roberto Piazza. Prowadzony przez niego zespół do końca walczył o medal w PlusLidze (odwracając losy rywalizacji z PGE Skrą Bełchatów w play off ze stanu 0:2 do stanu 2:2), ale ostatecznie musiał uznać wyższość bełchatowian i zakończył sezon na 4. miejscu.

Przed kolejnymi rozgrywkami w Klubie nastąpiła rewolucja kadrowa. Z drużyny odeszło dziesięciu zawodników oraz trener Piazza. Spowodowane to było kryzysem w branży górniczej i ograniczeniem nakładów finansowych na Klub ze strony strategicznego partnera – Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na szczęście JSW nie zaprzestała całkowitego finansowania Klubu, co pozwoliło na zbudowanie drużyny na kolejny sezon. Opiekę nad zespołem powierzono Australijczykowi Markowi Lebedew, który w przeszłości pracował już w Jastrzębskim Węglu, a miało to miejsce za kadencji trenera Santillego.

Młody i ambitny zespół okazał się jedną z rewelacji rozgrywek, zdolną do odnoszenia zwycięstw z mistrzem oraz wicemistrzem kraju. Ostatecznie zakończył ligowe zmagania na 7. miejscu w 14-drużynowej stawce. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności wynik ten uznano za dobry.

W kolejnym sezonie Jastrzębski Węgiel znów dołączył do krajowej czołówki. Po fantastycznych występach w lidze Pomarańczowi dość niespodziewanie sięgnęli po brązowe medale mistrzostw Polski, a nowy nabytek Klubu, Salvador Hidalgo Oliva stał się jedną z gwiazd siatkarskiej ekstraklasy. 3.miejsce na koniec sezonu 2016/2017 zaowocowało powrotem do Ligi Mistrzów.

Po sezonie 2017/2018 zwieńczonym piątym miejscem w PlusLidze, w sezonie 2018/2019 nasz zespół powrócił na podium mistrzostw Polski i zakończył zmagania w Lidze na trzeciej pozycji. Był to jednocześnie ósmy brązowy medal w kolekcji Klubu.

W sezonie 2019/2020 rozgrywki ligowe w kraju zostały przerwane z powodu pandemii koronawirusa i nie zostały dokończone.
Władze ligi postanowiły zakończyć sezon w marcu, nie przyznawać tytułu mistrza Polski, a kolejność drużyn w tabeli ustalić według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek. To oznaczało, że rozgrywki te zakończyliśmy na 4. pozycji.

W tamtym sezonie nasz zespół przeżył fantastyczną przygodę w Lidze Mistrzów. Z różnych względów. Jastrzębski Węgiel dokonał w niej rzeczy historycznej, dwa razy pokonując sześciokrotnego triumfatora rozgrywek Zenit Kazań, w tym raz uczynił to w nieprawdopodobnych okolicznościach. W tie-breaku przegrywał już 9:14, a mimo to odwrócił losy meczu i zwyciężył 3:2.

Niestety, w kwietniu 2020 roku w związku z pandemią COVID-19 europejska centrala siatkarska ostatecznie zdecydowała o zakończeniu sezonu w rozgrywkach klubowych pod jej auspicjami w edycji 2019/2020. Tym samym wszystkie rozegrane mecze zostały anulowane, a zwycięzcy poszczególnych kategorii pucharów (Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge) w minionej edycji nie zostali wyłonieni.

W sezonie 2020/2021 po 17 latach przerwy Jastrzębski Węgiel po raz drugi w historii Klubu został mistrzem Polski. Wywalczone złoto w PlusLidze to w sumie 13. medal mistrzostw Polski w klubowej kolekcji. Pierwszy mecz finałowy nasz zespół rozegrał na wyjeździe z racji tego, że Grupa Azoty ZAKSA była wyżej od naszej drużyny na koniec sezonu zasadniczego. Finałowe starcie nr 1 rozpoczęło się po myśli kędzierzynian, ale podobnie jak to miało miejsce w półfinale nasza drużyna zmobilizowała się i w końcu złamała ligowego potentata, który wcześniej zupełnie zdominował rozgrywki ligowe, a dodatkowo błyszczał w Lidze Mistrzów, wygrywając w maju 2021 roku europejskie rozgrywki.

W drugim i jak się okazało decydującym starciu nasz zespół po raz kolejny rozpoczął mecz od przegranego seta, ale trzy kolejne padły łupem naszej drużyny. To było równoznaczne z wywalczeniem przez Jastrzębski Węgiel drugiego w historii Klubu tytułu mistrzowskiego. W zgodnej opinii siatkarskich ekspertów o sukcesie naszej drużyny przesądził szeroki, wyrównany skład oraz wartościowi zmiennicy.

W sezonie 2021/2022 Jastrzębski Węgiel po raz czwarty w historii klubu zakończył rozgrywki o mistrzostwo Polski ze srebrnymi medalami na szyjach. W finale lepsza okazała się Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która później – podobnie jak rok wcześniej – wygrała Ligę Mistrzów.

Sezon 2022/2023 okazał się najlepszym w historii naszego Klubu. Został on zwieńczony Mistrzostwem Polski, Klubowym Wicemistrzostwem Europy oraz Superpucharem Polski.

Na przestrzeni lat w drużynie Jastrzębskiego Węgla występowało wielu reprezentantów Polski, medalistów mistrzostw świata, olimpijczyków oraz medalistów olimpijskich. Jastrzębski Węgiel wychował wielu znakomitych siatkarzy. W Klubie grało wiele gwiazd światowej siatkówki, takich jak: Plamen Konstantinow, Guillaume Samica, Paweł Abramow, Michał Łasko, Michał Kubiak, Zbigniew Bartman, Michal Masny, mistrz olimpijski z Pekinu, Amerykanin Scott Touzinsky, dwukrotny mistrz świata Dawid Konarski. Drużynę prowadzili znakomici trenerzy, którzy odnosili sukcesy także w innych zespołach. Od sezonu 2021/22 w zespole grają trzej mistrzowie olimpijscy z Tokio w barwach Francji: Benjamin Toniutti, Trevor Clevenot oraz Stephen Boyer.

Jastrzębski Węgiel mocno inwestuje w młodzież. Od sezonu 2012/2013 Klub z powodzeniem realizuje projekt młodzieżowej siatkówki pod nazwą Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. W ciągu dziewięciu lat działalności młodzi adepci Akademii wywalczyli na szczeblu wojewódzkim i krajowym około 60 medali! Nadrzędnym celem Akademii jest jednak wyszkolenie przyszłych reprezentantów Polski i medalistów olimpijskich.

KONTAKT

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel S.A.
ul. Reja 10 44-335 Jastrzębie Zdrój
Sekretariat: administracja@jastrzebskiwegiel.pl

Biuro KS Jastrzębski Węgiel S.A.
Hala Widowiskowo-Sportowa

Al. Jana Pawła II 6
44-335 Jastrzębie-Zdrój
Tel.: 32 476 48 95

Strony www Katowice © JASTRZĘBSKI WĘGIEL 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | Projekt & wykonanie Strony www Będzin